Kotlíkové dotace: Podpora plynových kotlů bude omezená

4 měsíce starý 137

„Ministerstvo bude garantovat úhradu způsobilých výdajů u plynových kondenzačních kotlů pouze v případě, že již byla jejich výměna realizována, případně byla na jejich pořízení vystavena závazná objednávka, a to v termínu od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022,” oznámil v úterý resort.

V rámci programu Nová zelená úsporám je aktuálně poskytována dotace na výměnu kotle ve výši 50 procent.

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové skupiny umožňují výměnu starého kotle. Domácnost, kde její členové vydělali v roce 2020 v průměru maximálně 170 900 korun čistého příjmu (na osobu), si může požádat o kotlíkovou dotaci s 95procentní podporou a neekologický zdroj vytápění nahradit. Plynové kotle nicméně nebudou patřit mezi podporované zdroje vytápění.

V této souvislosti se zvyšuje dotace na tepelné čerpadlo o 50 tisíc korun, tedy na celkových 180 000 Kč.

„Vysíláme signál směrem ke všem zájemcům o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti a zároveň informujeme kraje, které je administrují. Přistupujeme k omezení podpory pro plynové kondenzační kotle, a to zcela ve shodě se snahou Evropské komise, která se snaží najít cesty, jak se co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu. Omezení podpory pro plynové kotle chceme ale žadatelům vykompenzovat právě vyšší podporou pro tepelná čerpadla,” shrnula motivaci ministerstva ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL). O ukončení podpory plynu se v posledních dnech opakovaně spekulovalo.

Krajské úřady začnou přijímat žádosti během jara. Lidé si budou moci požádat do letošního 31. srpna, v září by měl začít platit zákaz využívání kotlů na uhlí nebo dřevo nedosahujících alespoň třetí emisní třídy.

„MŽP jde v tuto chvíli ještě dál a v nejbližší době se chystá předložit na jednání vlády novelu zákona o ochraně ovzduší, která by znamenala posun termínu zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy o 2 roky, tedy k 1. září 2024,” dodala Hubáčková.

Zdroj