Krajský soud zamítl žalobu majitelky nelegální stavby v přírodním parku u Budyně nad Ohří

4 měsíce starý 81

Soud dal za pravdu Krajskému úřadu Ústeckého kraje ve sporu s majitelkou černé stavby v přírodním parku Dolní Poohří. Dům tam vyrostl bez stavebního povolení. Stavební odbor Ústeckého kraje loni potvrdil rozhodnutí stavebního úřadu v Libochovicích, který zastavil žádost majitelky o dodatečné stavební povolení. Ta se pak obrátila na Krajský soud v Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem 17:11 11. dubna 2022

Krajský soud v Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

V květnu loňského roku podala Lenka Brůnová, majitelka nelegální stavby na okraji Budyně nad Ohří na Litoměřicku, správní žalobu na Krajský úřad v Ústí nad Labem, a to konkrétně na odbor životního prostředí a zemědělství a na odbor územního plánování a stavebního řádu. Jde tedy celkem o dvě žaloby, na každý odbor mířila jedna.

Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl žalobu majitelky nelegální stavby u Budyně nad Ohří

Majitelka takto zareagovala poté, co dal Ústecký kraj za pravdu stavebnímu úřadu v Libochovicích.

Rozsudek zatím padl u žaloby na stavební odbor Ústeckého kraje. Soud dal kraji v neveřejném jednání na konci března za pravdu. Potvrdila to mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Fraňková.

„Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl žalobu žadatelky Lenky Brůnové proti krajskému úřadu. Ten již dříve potvrdil rozhodnutí stavebního úřadu v Libochovicích o zastavení řízení o dodatečném povolení stavby, jak o něj žadatelka usilovala. Důvodem zastavení bylo nedoplnění žádosti o stanovené podklady“, uvedla Fraňková.

Druhá žaloba se týká odboru životního prostředí, tam soudní jednání ještě nemá konkrétní termín.

Aktuálně běží 30denní lhůta, ve které se účastníci sporu oficiálně seznámí s rozhodnutím soudu. Až uplyne, chce stavební úřad v Libochovicích přistoupit k dalším krokům. Vedoucí úřadu Dušan Oslej uvedl, že má v plánu obnovit řízení o odstranění stavby. Kdy by případně nelegální dům mohl z přírodního parku Dolní Poohří zmizet, to ale zatím uvádět nechtěl.

Lidé založili spolek proti stavbě hotelových komplexů na levém břehu přehrady. Bojí se zničení krajiny

Číst článek

Nelegální stavba

V roce 2019 Lenka Brůnová, přestože neměla stavební povolení, začala se stavbou domu v chráněném přírodním parku Dolní Poohří. Majitelka pak stavěla dál, a to i přes zákaz stavebního odboru v Libochovicích.

V prosinci roku 2020 odbor životního prostředí roudnického magistrátu, pod který dotčený přírodní park spadá, zakázal majitelce ve stavbě pokračovat.

Ve stejné době se do případu vložil také ombudsman Stanislav Křeček. Podle něj stavební úřad v Libochovicích postupoval liknavě. Výzvu k zastavení stavby úřad Brůnové poslal až s měsíčním zpožděním.

Stavitelka mezitím dům dokončila a dodatečně se snažila získat stavební povolení. Úřad v Libochovicích i krajský úřad to ale zamítly. Dům je v současné době dostavěný a na střeše má i solární panely. Přesto stavba vypadá, že ji nikdo v současnosti nevyužívá.

Lucie Heyzlová

Zdroj