Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

5 měsíce starý 25

„Královna musí být zoufalá z jednání některých svých dětí a vnuků,“ řekla Bondová v rozhovoru pro web OK!. Jedenašedesátiletý princ Andrew se do centra pozornosti médií dostal kvůli kauze amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, s nímž se přátelil. Epstein byl v roce 2019 nalezen mrtvý v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces v případu sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek. Jeho dlouholetá britská spolupracovnice Ghislaine Maxwellové byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Virginie Giuffreová, jedna z tehdejších údajných obětí, nyní viní vévodu z Yorku ze sexuálního napadení, když byla ještě nezletilá. Princ Andrew ale veškerou vinu odmítá.

Minulý čtvrtek Buckinghamský palác informoval o tom, že princi Andrewovi byly odebrány vojenské tituly. V otevřeném dopise je k tomu vyzvalo 150 válečných veteránů. Podle nich vrhají princovy skandály špatné světlo na ozbrojené síly. „Ať už bude výsledek procesu a celé kauzy jakýkoliv, princ své hodnosti a záštity zpátky nezíská, jelikož přecházejí na jiné členy královské rodiny,“ řekl královský zpravodaj BBC Sean Coughlan. Princ Andrew se tudíž bude u soudu hájit jako soukromá osoba.

„Všichni teď s královnou soucítí kvůli debaklu jejího syna, ale myslím si, že mezi Harrym a Andrewem teď musí být určitá rovnost. Existoval argument a pravděpodobně nebyl správný, ale pokud byly Harrymu odebrány tituly, pak Andrewovi měly být odebrány již před nějakou dobou,“ uvedla expertka na královskou rodinu Bondová. Harrymu byly tituly odebrány poté, co se v roce 2020 rozhodl vzdát svých královských povinností a odstěhovat se spolu s manželkou Meghan do USA.

Andrew by ochranku také mít neměl

Na titulní stránky novin se v posledních dnech dostal i zmiňovaný vévoda ze Sussexu Harry, a to kvůli problémům s ochrankou. Jeho právní zástupce avizoval, že Harry chce se svou manželkou Meghan i dětmi Archiem a Lilibet přiletět navštívit svou domovinu. Ovšem bez policejní ochranky to považuje za příliš riskantní. Harry proto požadoval policejní doprovod, a to i v případě, že by si ho sám zaplatil. Jeho žádosti ale nebylo vyhověno. Harry poté začal ministerstvu vnitra vyhrožovat právními kroky

O soudní přezkoumání vládního rozhodnutí požádal vévoda už v září loňského roku. Jeho právníci však tuto informaci oficiálně zveřejnili až nyní, a to proto, že unikla do britského tisku.

„Myslím si, že královna bude spolu se svými dětmi a vnoučaty zoufale zvedat ruce nad hlavu,“ pokračovala Bondová. „Na druhou stranu si myslím, že pokud Harrymu nebude umožněno mít v Londýně ochranku, pak by se možná měla přezkoumat bezpečnost i u prince Andrewa,“ podotkla odbornice.

Zdroj