Královna Alžběta II. se poprvé ukázala na veřejnosti. Při vzpomínce na Philipa plakala

4 měsíce starý 141

Do Westminsterského opatství vstoupila královna o holi a po boku svého syna, prince Andrewa. Poté se od něj oddělila, aby sama došla na své místo, čímž podle agentury AP zmírnila obavy o své zdraví.

Přestože má panovnice podle deníku Daily Mail problémy s pohyblivostí, během 40minutové bohoslužby stála spolu s ostatními, modlila se a také zpívala. Když se rozezněly zvony Westminsterského opatství, aby oznámily konec zádušní mše za vévodu z Edinburghu, královna vypadala smutně a měla slzy v očích.

Nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice na světě se na veřejnosti příliš neobjevovala od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím. Lékaři jí poté doporučili více odpočinku. Od té doby zrušila řadu plánovaných akcí a britská média spekulovala o jejím zdravotním stavu.

Princ Philip, který stál královně po boku více než sedm desetiletí, zemřel loni v dubnu jen dva měsíce před tím, než by oslavil své 100. narozeniny. Pohřbu vévody z Edinburghu se mohlo zúčastnit pouze 30 lidí kvůli tehdejším opatřením proti šíření koronaviru.

Harry a Meghan nepřijeli

Úterní bohoslužba byla mnohem větší událostí. Zúčastnil se jí i následník trůnu, princ Charles, a také další členové královské rodiny včetně prince Williama a jeho manželky Kate, králové a královny dalších zemí, přátelé zesnulého vévody či politici včetně premiéra Borise Johnsona. Do londýnského Westminsterského opatství dorazilo i přes 500 zástupců charitativních a dalších organizací, které vévoda podporoval.

Buckinghamský palác uvedl, že Alžběta II. se na plánování bohoslužby aktivně podílela. Podle informací deníku Daily Mail byly například na její přání v opatství rozmístěny květiny v národních barvách, tedy červené, bílé a modré. Patřily mezi ně třeba orchideje dendrobium, které se objevily i na královnině svatební kytici.

Jednalo se také první veřejné vystoupení královnina syna prince Andrewa od doby, kdy se dohodl na finančním vyrovnání s Američankou Virginií Giuffreovou, která ho obvinila ze sexuálního napadení z roku 2001. Andrew obvinění popírá.

Princ Harry, který se s manželkou Meghan přestěhoval do Spojených států, se bohoslužby nezúčastnil kvůli neshodám s vládou ohledně zajištění ochranky.

Zdroj