Královna Margrethe II. dostala dánského Oscara za kostýmy

před 5 měsíce 87

foto Ilustrační foto - Dánská královna Margrethe II. při novoročním projevu, ve kterém oznámila, že předá trůn svému nejstaršímu synovi, 31. prosince 2023, Kodaň. DENMARK OUT; MANDATORY CREDIT

Kodaň - Odstoupivší dánská královna Margrethe II. dostala dánského Oscara. Cena jí byla udělena za nejlepší kostýmy ve filmu Ehrengard: Umění svádět, který vyprodukovala internetová televize Netflix. Podle agentury DPA to v sobotu večer oznámila dánská filmová akademie.

Třiaosmdesátiletá matka nového dánského krále Frederika X. byla nominována i v kategorii scénografie. Sošku Roberta, která je obdobou Českého lva, získala nakonec za kostýmy pro herečku Sidse Babett Knudsenovou a Mikkela Boe Fölsgaarda.

Kostýmní romance dánského režiséra Billeho Augusta se inspirovala románem dánské spisovatelky Karen Blixenové, v České republice známé především autobiografií Vzpomínky na Afriku. Bývalá panovnice vytvořila také zhruba 70 dekorací pro scénografii filmu.

Podle dánské královské rodiny se Margrethe touto technikou, při níž se kombinují papírové výstřižky - například z časopisů nebo knih - a vytvářejí se nové motivy, zabývá už mnoho roků. Od 70. let maluje akvarely, kreslí a navrhuje kulisy a kostýmy pro Královské divadlo a kodaňský zábavní park Tivoli.

Královna poslední den loňského roku oznámila, že po 52 letech na trůnu abdikuje. To pak učinila v den tohoto výročí, které připadlo na 14. ledna, kdy předala trůn svému synovi. Udělení ceny se teď v Kodani osobně nezúčastnila.

Přečtěte celý článek