Krematorium v Ostravě nestíhá, asi padesát těl se převeze do Hustopečí

3 měsíce starý 18

Moravskoslezskému kraji mají pomoci krematoria jinde v republice. Převozy bude koordinovat Ústřední krizový štáb. Kapacita na severu Moravy dlouhodobě nestačí, krematoria jsou ale téměř maximálně vytížena i ve zbytku země.

K převozu těl je potřeba specifická technika, i proto bude Ústřední krizový štáb spolupracovat s Asociací pohřebních služeb. Samotné převozy pak podle Hamáčka pravděpodobně zajistí externí dodavatel.

O pomoc zažádal Moravskoslezský kraj počátkem týdne. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) oznámil, že krematorium v Ostravě nestačí zpopelnit všechny zemřelé. V tomto městě je jediné krematorium v kraji, který je jedním z nejlidnatějších regionů v zemi. Přetíženost je spojena s epidemií koronaviru.

Ostravské krematorium už v listopadu muselo navýšit kapacitu skladování zesnulých a vybudovalo nové skladovací místo. Krematorium mělo prostor pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, tehdy kapacitu navýšilo na dvojnásobek. Zařízení je schopno denně, včetně sobot a nedělí, zpopelnit asi 60 zesnulých.

Zatímco běžně zpopelní ostravské krematorium měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je to o 60 procent více. V listopadu bylo zpopelněných 1556, v prosinci 1570.

V celé zemi od začátku epidemie zemřelo 12 436 lidí s covidem-19. V pondělí bylo zaznamenáno 124 úmrtí a v úterý 90, ale ministerstvo údaje o počtech zemřelých pravidelně zpětně navyšuje.

Pohřební služby musejí kvůli pandemii víc používat ochranné pomůcky a dezinfekci. Ochranné pomůcky musí v současné době používat všichni zaměstnanci, dezinfekcí musejí být vybaveny veškeré provozy pro veřejnost. 

Zdroj