Kreml dal najevo, že hodlá reagovat na případné posilování NATO kolem Ukrajiny

3 měsíce starý 16

Mluvčí ukrajinského prezidenta Roman Mašovec v pátek předtím podle médií řekl, že členské státy aliance sousedící s Ukrajinou by měly zvýšit bojovou pohotovost. Narážel tím na zprávy o pohybu ruských vojsk podél ukrajinských hranic.

Peskov ve čtvrtek znepokojení vyvolané těmito přesuny odmítl. Prohlásil, že mají za cíl jen zajistit bezpečnost Ruska a „pro nikoho nepředstavují hrozbu“. Podle některých pozorovatelů ale nejspíš jde o snahu zastrašit Kyjev od případné akce proti donbaským separatistům, kteří se toho obávají.

Před posilováním NATO kolem Ukrajiny v pátek Peskov varoval. „Takový vývoj scénáře by jednoznačně vedl k dalšímu růstu napětí v blízkosti ruských hranic. To samozřejmě vyžaduje od ruské strany dodatečná opatření k zajištění její bezpečnosti,“ citoval vyjádření mluvčího Kremlu TASS.

„Naše rétorika (ohledně Donbasu) je naprosto konstruktivní,“ řekl také Peskov. Situaci na dělící linii mezi kyjevskými silami a vzbouřenci označil za „velmi děsivou“, přičemž ukrajinské síly obvinil z nikoli jednotlivých, nýbrž mnohočetných provokací.

Zdroj