Kreml je režim vrahů, řekl ruský aktivista Kara-Murza. Následně byl zatčen

3 měsíce starý 92

Vladimir Kara-Murza je známým kritikem invaze na Ukrajinu. Nedávno popsal Kreml jako „režim vrahů“. V pondělí večer jeho právník Vadim Prochorov informoval nezávislé zpravodajství Sota o tom, že byl prominentní aktivista v Moskvě zadržen, píše The Guardian.

Otevřený kritik Kremlu Kara-Murza měl být zatčen v pondělí večer na základě obvinění z neuposlechnutí policejních příkazů, sdělil Prochorov. Kara-Murzovi hrozí až 15 dní vězení nebo malá pokuta.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM přináší přehled tuzemských obdivovatelů Putina, a také očité svědectví z apokalypsy v Buče

číst článek »

Kara-Murza popsal na stanici CNN několik hodin před zadržením Kreml jako „režim vrahů“. Není bezprostředně jasné, že jeho zatčení přímo souvisí s jeho opozicí vůči ruským akcím na Ukrajině. Přichází ovšem v době bezprecedentního zásahu proti nezávislým médiím a protiválečnému disentu. Minulý měsíc totiž ruský parlament schválil zákon, který ukládá trest odnětí svobody až na 15 let za záměrné šíření „falešných“ zpráv o armádě.

„Absolutně nepochybuji o tom, že Putinův režim kvůli této válce na Ukrajině skončí, neznamená to, že se to stane zítra. Dvě hlavní otázky jsou čas a cena a cenou, nemyslím tu peněžní – myslím cenu lidské krve a lidských životů a ta už je ohavná, ale Putinův režim kvůli tomu skončí a po Putinovi nastane demokratické Rusko,“ řekl Kara-Murza.

Na policejní stanici v Chamovnikách podpořil Kara-Murzu bývalý sovětský disident Aleksandr Podrabinek. Pro zpravodajství Sota řekl, že byl aktivista zadržen, protože „rozčílil úřady svou odvahou“.

Kara-Murza, blízký přítel opozičního vůdce Borise Němcova, s dalšími předními ruskými opozičními představiteli zahájil v Rusku protiválečný výbor a je jedním z mála Putinových odpůrců, kteří zůstávají v Rusku. Po loňském uvěznění Alexeje Navalného mnozí ze země ze strachu o své bezpečí uprchli.

Vladimir Kara-Murza se dlouhodobě snažil o uvalení sankcí USA a EU proti ruským představitelům, kteří byli obviněni z porušování lidských práv. Za své lobbistické aktivity měl být v letech 2015 a 2017 v Moskvě úmyslně otráven. Při prvním incidentu tehdy téměř zemřel na selhání ledvin.

Zdroj