Kreml navzdory invazi chystá přehlídku na Rudém náměstí. Putin chce 9. května slavit porážku Ukrajiny

5 měsíce starý 185

Zatímco Rusko zahájilo na východě Ukrajiny v Donbasu novou ofenzivu, vrcholí přípravy na tradiční květnovou vojenskou přehlídku na Rudém náměstí v Moskvě. Kromě výročí porážky nacistického Německa by zde letos Kreml rád slavil i vojenské vítězství nad Ukrajinou. O tom, že 9. květen je pro Vladimira Putina důležitým datem, mluvil nedávno i francouzský prezident Emmanuel Macron, který s ním byl až doteď ze západních lídrů nejvíce v kontaktu.

Moskva 20:31 19. dubna 2022

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí z roku 2020, kdy se cvičení zúčastnilo přes 14 tisíc vojáků | Foto: Mikhail Voskresensky | Zdroj: Reuters

Do každoroční vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě nyní zbývají tři týdny. Navzdory současné ruské invazi na Ukrajinu i tomu, že se teď ruské síly soustředí na východoukrajinský Donbas, Kreml žádný odklad ani úpravu formátu přehlídky neplánuje.

Rusko dobylo město Kreminna, potvrdily místní úřady. Nepřítel podle nich útočí ze všech stran

Číst článek

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že 9. květen, na který připadá v Rusku Den vítězství, se letos bude slavit tak jako vždycky. Označil to přímo za posvátný den pro zemi.

Ruská armáda už na přehlídku aktivně nacvičuje. V pondělí se konala první zkouška na polygonu Alabino u Moskvy a v plánu jsou ještě další tři nácviky, tentokrát už přímo na Rudém náměstí. Kvůli uzavření několika páteřních ulic v centru metropole se tam nácviky musejí konat v noci.

Stejně jako i v minulých letech při nich budou defilovat pěší útvary, včetně žáků vojenských škol nebo vojenské mládežnické organizace Jurnarmija. V součtu se manévrů účastní okolo 11 tisíc lidí.

Proruští separatisté hlásí útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu. Rusko obránce vyzvalo ke složení zbraní

Číst článek

Ruská armáda taky nasadí zhruba 200 kusů techniky - jak pozemní, tak letecké. Ruské letouny už při pondělním nácviku mimo jiné zkoušely průlet ve tvaru písmene Z, kterým se označují ruská invazní vojska na Ukrajině.

Ticho ohledně novinek

Rusko tradičně využívá přehlídky na Rudém náměstí i k tomu, aby tam představilo novinky ve své výzbroji. O tom, zda plánuje i letos ukázat novou techniku, ale zatím oficiálně neinformovalo, přestože tak často činí už touto dobou.

Pondělní nácvik na polygonu za Moskvou zatím potvrdil, že na přehlídku mají být podobně jako v dřívějších letech nasazené kromě jiného i mezikontinentální balistické střely Jars, které jsou schopné nést jaderné hlavice. Stejně tak strategické bombardéry Tupolev Tu-160.

Rezervy dojdou. Rusko čeká kvůli sankcím podle guvernérky centrální banky ekonomická transformace

Číst článek

Nejasnosti zatím panují i ohledně toho, zda budou přehlídce přihlížet nějací zahraniční hosté. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že se o jejich účasti stále ještě jedná.

Západní státy zastoupení na vysoké úrovni, tedy v podobě účasti prezidentů nebo premiérů, omezily od roku 2014 od ruské anexe Krymu. Zpravidla bývají zastoupené jenom na úrovni velvyslanců. I jejich účast je teď ale vzhledem k invazi na Ukrajinu otázkou.

Ambasadoři pobaltských zemí se přitom přehlídky neúčastnili ani loni, místo toho položili věnce k hrobu neznámého vojína u Kremlu.

O účasti se loni hodně diskutovalo i v případě českého velvyslance Vítězslava Pivoňky kvůli kauze výbuchů ve Vrběticích, která ještě prohloubila krizi v česko-ruských vztazích. Nakonec české ministerstvo zahraničí rozhodlo, že se Pivoňka má přehlídky přeci jen zúčastnit.

Sedm odražených útoků. Ruská armáda chce prolomit obranu na východě Ukrajiny, tvrdí Kyjev

Číst článek

Vzhledem k okolnostem se dá očekávat, že letos víc než kdy jindy budou přehlídku provázet mimořádně přísná bezpečnostní opatření. A to jak obecně v centru ruské metropole, tak zejména v bezprostřední blízkosti Vladimira Putina.

Oslavy na okupovaných územích

Moskva se do oslav 9. května snaží dlouhodobě zapojit i ruské krajany v cizině. Podle ruského ministerstva zahraničí se mají na Den vítězství v různých formátech konat akce ve víc než sto zemích.

V posledních letech získává na oblibě mezi Rusy doma i v zahraničí zejména pochod takzvaného Nesmrtelného pluku. Tedy akce, kdy lidé procházejí ulicemi měst s portréty svých předků, kteří bojovali ve velké vlastenecké války, jak Rusko označuje svou účast ve druhém světovém konfliktu. Takovýto pochod se konal v minulých letech i v Praze.

Akce ke Dni vítězství se ovšem chystají i na okupovaných ukrajinských územích, ve městech, kam Rusové po jejich dobytí dosadili nové vedení.

Například v jihoukrajinském Melitopolu tamní nová starostka Galina Danilčenková oznámila, že k 9. květnu obnoví ve městě rudoarmějské pomníky nebo vítězný oblouk, který v minulosti nechaly odstranit ukrajinské úřady.

Ivana Milenkovičová

Zdroj