Kreml odmítl obvinění, že by jeho síly používaly satelitní internet Starlink

před 2 týdny 28

foto Ilustrační foto - Miliardář Elon Musk při rozhovoru s americkou televizí Fox News, 13. dubna 2023.

Moskva - Kreml dnes odmítl obvinění Ukrajiny, že Rusko používá satelitní internetový systém Starlink amerického podnikatele Elona Muska. Na tiskové konferenci to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého Moskva tuto technologii necertifikovala. Ukrajina tvrzení o použití technologie ruskými silami na bojišti zveřejnila v neděli, dnes mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky GUR agentuře Reuters řekl, že Starlink ruští vojáci získávají nelegálně z třetích zemích.

Ukrajina Starlink používá pro vojenskou komunikaci v rámci války s Ruskem, které na ni před téměř dvěma lety zaútočilo. V neděli GUR uvedla, že ruské jednotky Starlink využívají v okupovaných částech Ukrajiny.

"Tento systém jsme necertifikovali, a proto ho nelze (do Ruska) oficiálně dodávat a není oficiálně dodáván. V souladu s tím nemůže být ani žádným způsobem oficiálně využívaný," uvedl dnes Peskov. Moskva se podle něj nebude vměšovat do "diskuse" mezi Kyjevem a Muskem.

Obvinění ukrajinské rozvědky v neděli odmítl i Musk. "Podle našeho nejlepšího vědomí nebyly do Ruska prodány - ať už přímo nebo nepřímo - žádné Starlinky," napsal na sociální síti X. Zprávy o tom, že jeho společnost prodala terminály Starlink do Ruska, označil za "zcela falešné".

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba v neděli na platformě Telegram zveřejnila zvukovou ukázku, která je podle ní zachycenou konverzací mezi dvěma ruskými vojáky o instalaci terminálů. Záznam označila za důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou.

Ukrajinský vojenský mluvčí Andrij Jusov dnes uvedl, že terminály Starlink ruské síly získávají prostřednictvím třetích zemí. Žádné důkazy pro to neposkytl, podotýká Reuters. Kyjev podle něj nyní pracuje na tom, aby Rusku na okupovaných ukrajinských územích zabránil v používání terminálů.

Systém satelitního internetu Starlink provozuje divize Muskovy společnosti SpaceX. Cílem Starlinku je vytvořit síť, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Divize má přibližně 5000 satelitů na nízké oběžné dráze Země.

Přečtěte celý článek