Kreml utahuje šrouby. V LGBTQ+ objevil „hnutí“ a chce s ním zatočit

2 týdny starý 8

Ruské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že podalo žalobu k nejvyššímu soudu, aby postavil mimo zákon „mezinárodní veřejné hnutí LGBTQ+“. Jako důvod uvádí, že je až přespříliš extremistické, informuje agentura AP. Soudní jednání je naplánováno na konec listopadu.

„V aktivitách LGBTQ+ hnutí v Rusku jsme objevili známky a projevy extremistické povahy,“ píše ministerstvo v internetovém prohlášení. Dodalo také, že „hnutí“ podněcuje sociální a náboženský nesoulad.

Ministerstvo nicméně neupřesnilo, co konkrétně znamená „mezinárodní veřejné hnutí LGBTQ+“ a ani jak se toto označení uplatní. Očekává se, že ruský nejvyšší soud se žalobou bude zabývat ještě tento měsíc.

Kreml již dříve používal nálepku extremistů při stíhání skupin na ochranu lidských práv, nezávislých médií a politické opozice.

Od začátku války na Ukrajině začal Vladimir Putin prosazovat tradiční hodnoty. Protihomosexuální rétorika je jedním ze základních kamenů jeho politického programu, píše deník The Guardian. V předchozích projevech Putin obvinil Západ, že směřuje k otevřenému satanismu, a jako příklad poukázal na prosazování práv homosexuálů a transsexuálů v Evropě.

V pátečním projevu ruský prezident zopakoval své opovržení vůči komunitě LGBTQ+ a transsexuály označil za „transformery“.

Nejde ale o první zákon, který má potlačit LGBTQ+ osoby v Rusku. Začátkem tohoto roku Putin podepsal zákon, který zakazuje „LGBT propagandu“ mezi dospělými. Zákon kriminalizoval jakýkoli čin považovaný za pokus o propagaci toho, co Rusko nazývá netradičními sexuálními vztahy - ve filmu, na internetu, v reklamě nebo na veřejnosti.

V návaznosti na to moskevské Velké divadlo vyřadilo ze svého repertoáru současný balet o ruském tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi. Knihkupectví a kina stáhla veškerý obsah s LGBTQ+ tematikou.

Kritici zesměšňovali pro svou absurditu některé snahy Kremlu potlačit komunitu LGBTQ+. Minulý týden jeden z populárních ruských televizních kanálů odstranil duhu, která se objevovala v korejské popové hudbě. To vedlo k žádosti ruské Dumy, aby oficiálně prohlásila, že mezi duhou a LGBTQ+ komunitou neexistuje žádná souvislost.

V létě ruští zákonodárci také zakázali lékařské zákroky a administrativní postupy, které by umožnily změnu pohlaví, připomíná server Politico. Aktivisté za lidská práva v pátek návrh zákona odsoudili.

„Návrh zákona je součástí snahy Moskvy vytvořit imaginární nepřátele v rámci své ideologie prosazující tradiční hodnoty. Tato ideologie se stává totalitní,“ řekl Igor Kočetkov, vedoucí skupiny pro práva LGBT (Russian LGBT Network).

Kočetkov dodal, že ačkoli je formulace návrhu zákona nejasná, vzhledem k tomu, že neexistuje nic takového jako mezinárodní LGBTQ+ hnutí, je mu jasné, že veškeré legální aktivity LGBTQ+ organizací budou v Rusku nemožné.

Zdroj