Kreml vyslal vzkaz demonstrantům prostřednictvím zdánlivě nevinného videa

3 měsíce starý 14

Ruské režimní propagandě nelze upřít efektivitu ani hravost. Aktuální video kremelské televizní stanice Rossija 1 představuje mladou příslušnici Ruské národní gardy, která na kameru mluví o vysněné práci s lidmi. Skutečným účelem tohoto videa je však scéna, která se odehrává za ní.

Od dětství bylo snem této ženy pracovat v Rusgardě. V první řadě chtěla pracovat s lidmi. Dobře se na to video podívejte. Řekne víc než tisíc slov. pic.twitter.com/RnaOXkv5kq

— Roman M (@Fbeyeee) March 28, 2021

Ruská národní garda Rosgvardia je vnitřní vojenská síla ruské vlády, jejíž součástí je i nezávislá agentura přímo podřízená Vladimiru Putinovi. Národní garda je oddělená od ruských ozbrojených sil a zejména vůči demonstrantům si počíná s mimořádnou brutalitou.

Dále čtěte

ČTK

Sledujete dění v Rusku? Čtěte knihu členky Pussy Riot o tom, jak se žije Putinovým odpůrcům

V roce 2012 poslal moskevský soud autorku knihy společně s dalšími dvěma členkami Pussy Riot na dva roky do vězení za předvolební výtržnosti v ...

číst článek »

Snad z obavy, aby to veřejnost neztrácela ze zřetele, natočil Kremlem vlastněný a řízený televizní kanál Rossija 1 video, v němž představuje mladou příslušnici předmětné vládní represivní síly. V příspěvku, který se snad záměrně tváří jako náborová agitka špatně maskovaná za reportáž, představuje Aliju Klencivu, která si prací u Rosgvardie splnila dětský sen. Vždy totiž chtěla pracovat s lidmi.

Ledva to komentář dořekne, parta uniformovaných mužů několik metrů za ní ilustruje její vyznání pendrekem na zavěšené figuríně. V paměti lidí může osvěžit známé video z předloňské série sobotních demonstrací v Moskvě, na kterém příslušník Národní gardy udeřil pěstí do břicha zadrženou demonstrantku Darju Sosnovskou, která skončila v nemocnici s vnitřním krvácením.

O přístupu ruské Národní gardy k opozici pak nejlépe svědčí  vzkaz jejího velitele Viktora Zolotova k opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, jehož veřejně vyzval na souboj. Navalného Fond boje s korupcí (FBK) totiž obvinil Národní gardu z machinací při zadávání zakázek. Zolotov Navalnému pohrozil, že z něj udělá šťavnatou sekanou“, referovala ČTK s dovětkem, že Navalnyj na nabídku souboje nemohl odpovědět, neboť byl tou dobou ve vězení.

Zdroj