Křest ohněm. Jednání s ruským velvyslancem má vést čerstvě jmenovaný ministr Kulhánek

1 měsíc starý 15

Na obvyklých 100 dnů hájení ve funkci musí šestatřicetiletý Kulhánek zapomenout. Navzdory tomu, že se pohyboval ve vyšších patrech politiky a státní správy, kdy pracoval na postech náměstka na ministerstvech obrany a zahraničí, bude řešit jednu z nejkomplikovanějších diplomatických kauz v polistopadové historii České republiky.

Nový šéf české diplomacie, kterého premiér Andrej Babiš (ANO) označil za „slušného kluka”, má velvyslanci vyjádřit protest Česka proti postupu Ruska poté, co bylo z Prahy vyhoštěno osmnáct pracovníků ruské ambasády napojených na tajné služby Ruska. To v odvetě vyhostilo z Moskvy dvacet lidí, čímž paralyzovalo chod české ambasády. Zároveň Rusko v úterý pohrozilo, že na případné další „destruktivní” kroky české strany bude reagovat odvetou.

Hamáček předvolání velvyslance oznámil v úterý na tiskové konferenci s Babišem ve Sněmovně. O podrobnostech nechtěl hovořit s tím, že první je musí slyšet právě ruský velvyslanec. Toho si poprvé Hamáček předvolal už v sobotu, kdy mu oznamoval vyhoštění 18 diplomatů.

Hamáček v úterý potvrdil, že požádal spojence o solidaritu a společnou akci.

„Budeme vyzývat ke kolektivní akci, která bude směřovat k vyhoštění identifikovaných důstojníků ruských zpravodajských služeb z členských států NATO a EU,“ prohlásil.

Navečer ministerstvo zahraničí informovalo, že Česko už požádalo o společné prohlášení na úrovni NATO a o další vyhrazené setkání rady koncem týdne, které umožní projednat další možné kroky.

Poslanci děkovali

Požádat chce také spojence o pomoc s chodem českého velvyslanectví v Moskvě. Spojenecké vlády by měly zvážit i předvolání ruských velvyslanců a protestovat proti postupu Ruska proti ČR.

Velvyslanci ČR v členských státech EU a NATO mají žádat spojence, aby pokračovali v pro­jevech solidarity a pracovali na společném prohlášení EU a NATO. Česko též žádá o to, aby země protestovaly proti destruktivnímu působení ruských zpravodajských služeb proti zájmům a bezpečnosti členských států EU a NATO.

K ráznému postupu vyzvali i členové sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu, kteří podpořili postup vlády. Výbory poděkovaly výslovně resortům vnitra a zahraničí, všem třem českým zpravodajským službám a také policii a Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Výbor pro obranu pak jmenovitě poděkoval šéfovi civilní kontrarozvědky (BIS) Michalu Koudelkovi a řediteli Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřímu Mazánkovi.

Zdroj