Kriminalisté rozkryli mezinárodní síť obchodníků s hormonálními látkami. V Česku obvinili šest lidí

3 týdny starý 3

Čeští policisté spolu se zahraničními kolegy rozkryli mezinárodní síť obchodníků se zakázanými látkami s hormonálním účinkem. Skupina organizovala dovoz účinných látek, ze kterých hormonální látky vyráběla a následně je distribuovala zejména ve sportovních zařízeních. V Česku bylo obviněno šest lidí, na Slovensku pak 18 lidí. Další osoby byly obviněny v Německu, Švédsku nebo v Nizozemsku, řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Praha 13:02 9. dubna 2021

Obviněným hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nelegální látky pachatelé podle vyšetřovatelů prodávali v podobě falzifikátů oficiálních léčiv, ať už ampulí, či tablet. Od originálu byly podle NPC složitě rozeznatelné. Účinnou látku podle Frydrycha skupina dovážela z Číny, skleněné ampule objednala od slovenské firmy zabývající se výrobou medicínských obalů a v České republice nechala vyrobit papírové přebaly, které vypadaly jako od originálních léků.

Faltýnkův diář zkoumá Národní centrála proti organizovanému zločinu. ‚Měl by rezignovat,‘ řekl Fiala

Číst článek

Samotné padělky léčivých přípravků se vyráběly v průmyslovém areálu na okraji města Arad v Rumunsku. Hotové výrobky pak byly rozvezeny do různých států, kde se distribuovaly mimo jiné do sportovních zařízení, jako jsou fitness centra nebo posilovny.

Mluvčí NPC Barbora Kudláčková v tiskové zprávě doplnila, že skupina obchodovala s látkami ve velkém objemu, řádově šlo minimálně o pět milionů ampulí anabolických látek během jednoho roku. „Jednalo se o vysoce organizovanou skupinu osob, která měla důkladně propracovaný systém procesu výroby daných substancí, přeposílání zásilek prostřednictvím přepravních společností v rámci celé EU, předávání finančních prostředků a komunikačních kanálů v podobě šifrovaných datových hovorů, jež využívala pro domlouvání potřebných kroků v rámci páchání trestné činnosti,“ uvedla Kudláčková.

V čele organizované skupiny stáli podle kriminalistů tři pachatelé, jeden z nich byl zadržen v Česku, dva na Slovensku. Podle Frydrycha byl v Česku zadržen a obviněn občan Turecka, který byl ve skupině vysoce postaven a podobné trestné činnosti se dopouštěl i v minulosti. V dalších spolupracujících státech EU pak byly zadrženy a obviněny osoby na středních a nižších pozicích distributorského řetězce, uvedl Frydrych.

Nelegální drogy a korona: počet předávkovaní nenarostl, experti ale mluví o promeškané příležitosti

Číst článek

Policisté se případem zabývali od roku 2019. Následně vznikl z iniciativy české a slovenské policie prostřednictvím agentury Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust) společný vyšetřovací tým, ke kterému se připojilo i Maďarsko. Tým spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení zemí, v nichž skupina obchodovala, tedy v Rumunsku, Německu, Nizozemsku, Švédsku, Itálii a Španělsku.

Obvinění v Česku jsou stíháni vazebně, v případě odsouzení jim hrozí až 12 let vězení. Frydrych zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohli být obviněni další lidé. Při realizaci případu v Česku policie při domovních prohlídkách zajistila dvě nemovitosti, tři automobily, mobilní telefony a jinou výpočetní techniku a také padělaná léčiva a anabolika. Podle Kudláčkové je hodnota zajištěných věcí zhruba 20 milionů korun

ČTK

Zdroj