Křížky namísto kroužků. Jak postupovat v komunálních volbách, aby váš hlas nepropadl

1 týden starý 13

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti, uzavřou se pak o osm hodin později, tedy ve 22 hodin. V sobotu budou volby pokračovat od 8. do 14. hodiny. Voliči budou moci vybírat své zastupitele ve městech a obcích, v některých částech Česka pak v prvním kole také své senátory. 

Ze všech voleb, které se v Česku konají, jsou právě komunální těmi s nejsložitějším volebním systémem. Místo kroužků, jak je obvyklé u parlamentní voleb, hrají v komunálních volbách roli křížky. Volič může jedním křížkem vybrat celou kandidátku jedné strany, nebo dát hlas jednotlivým kandidátům. Obě možnosti lze také kombinovat. Křížků ale může jednotlivým kandidátům udělit jen tolik, kolik je členů v zastupitelstvu města nebo obce. Pokud jich udělí více, jeho hlas je neplatný.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Pokud se volič rozhodne udělit křížek kandidátce jedné strany a zároveň kandidátům, kteří za tu stejnou stranu kandidují, pro vybrané kandidáty se křížky nepočítají. Jeho hlas tak dostane celá kandidátka. Pokud ale volič udělí křížek jedné straně a rozhodne se vybrat i kandidáty z jiných uskupení, odečítá se počet hlasů daný jiným kandidátům než zvolené straně od konce kandidátky.

Senátní volby probíhají klasickým způsobem. Volič se rozhodne pro jednoho z kandidátů a jeho volební lístek vloží do urny ve volební místnosti. Žádné kroužky ani křížky tak není nutné používat. Na rozdíl od komunálních voleb lze také získat volební průkaz a hlasovat v jiném volebním obvodě, než je voličovo trvalé bydliště.

Ve hře o místa na radnicích vesnic a měst bylo k pondělku podle volebního webu 178 483 kandidátů, do městských částí kandidovalo 16 799 lidí. Dohromady tedy bylo 195 282 uchazečů o zhruba 62 000 křesel obecních zastupitelů. Na jedno místo v zastupitelstvu tak připadají více než tři uchazeči.

Do senátu se v letošních volbách pokusí dostat 178 kandidátů. V průměru to je šest až sedm kandidátů na každý ze 27 obvodů, kde se o víkendu bude o senátorech rozhodovat. Největší výběr budou mít na Karlovarsku s 11 kandidáty. Poprvé v historii senátních voleb je jisté, že jeden senátor bude zvolen už v prvním kole. Na Orlickoústecku po odstoupení místostarosty České Třebové Josefa Kopeckého (ODS) totiž zůstali ve hře pouze dva kandidáti.

Letošní senátní volby ale nabízejí i několik mediálně sledovaných soubojů. Například na Vysočině se v boji o místo v horní komoře parlamentu střetne současný předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) s kandidátkou hnutí ANO Janou Nagyovou. Ta je spolu s expremiérem Andrejem Babišem obviněna v kauze Čapí hnízdo, kterou bude týden po volbách znovu projednávat Městský soud v Praze.

Zdroj