Krizové ošetřovné se zřejmě zvýší, Sněmovna novelu schválila

3 měsíce starý 12

foto Ilustrační foto - Žákyně první třídy Klára Viktoříková z Olomouce při distanční výuce na snímku z 15. března 2021. Vlevo je její matka Lenka. Poprvé byly základní školy kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru uzavřeny 11. března 2020.

Praha - Rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, zřejmě dostanou vyšší ošetřovné. Sněmovna dnes schválila zrychleně už v prvním čtení poslaneckou novelu, podle které dávka vzroste o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Rodiče budou mít nárok na více peněz od začátku března. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol nařízeného kvůli epidemii koronaviru. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, může pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Novela skupiny poslanců dávku zvedá na stejnou výši, jako byla loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku. Hlasovalo pro ni 88 z 94 přítomných zákonodárců, proti byl pouze podnikatel Pavel Juříček z ANO.

Před rokem mohli rodiče pobírat ošetřovné na školáky do 13 let věku. Plošné zvýšení věkové hranice nynější předloha neobsahuje. Bez ohledu na věk by ale umožnila čerpat dávku i na děti se závažnými poruchami chování, se souběžným postižením více vadami a s autismem. Při dálkovém vzdělávání potřebují tyto děti podle předkladatelů mimořádnou péči bez ohledu na věk.

Školy kromě mateřských a speciálních se kvůli šíření covidu-19 uzavřely loni 14. října. Žáci prvních a druhých tříd se pak vrátili do lavic 18. listopadu. Od 1. března jsou ale zavřené všechny školy včetně mateřských. Postupné otevírání škol je s ohledem na nyní slábnoucí epidemii plánováno od pondělí 12. dubna.

Senát bude ošetřovné projednávat zřejmě ve středu 14. dubna. Další schůze horní komory by pak mohla být o dva týdny později.

Kabinet ANO a ČSSD poslaneckou předlohu podpořil. Dříve se ale kabinet na zvýšení ošetřovného neshodl, proti bylo nejsilnější koaliční hnutí.

Zdroj