Krkonoše zasáhl extrémně silný déšť, za noc napršelo 139 litrů na metr čtvereční

3 měsíce starý 16

 Ludvík Hradilek

Mimořádně silné srážky zaznamenala i stanice na Špindlerovce, kde od pondělního odpoledne spadlo 132 litrů vody na metr čtvereční. Na Medvědíně a Pláních nad Špindlerovým Mlýnem byly srážky na úrovni 64 litrů vody na metr čtvereční, ve Špindlerově Mlýně od pondělních 17:00 napršelo 53 litrů. Naplnila se tak výstraha meteorologů před silnými dešti v Krkonoších. Po dnešních 10:00 silné deště ustaly.

Déšť doprovázel silný vítr. Hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic v okolí Špindlerova Mlýna a Mladých Buků. V centru Špindlerova Mlýna spadla velká větev na zaparkované osobní auto.

Na první povodňový stupeň se Labe ve Špindlerově Mlýně dostalo dnes v 02:00. Vodohospodáři postupně zvedli odtok z přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně asi z jednoho metru krychlového na 41 metrů krychlových. Hladina vody v přehradě byla dnes dopoledne o pět metrů vyšší než v pondělí odpoledne. Řada turistů se dnes dopoledne vypravila k přehradě sledovat zvýšený odtok.

Hladina Úpy v Trutnově se nad hranici prvního povodňového stupně dostala dnes v 05:00 a dopoledne stagnovala na 97 centimetrech. V pondělí odpoledne byla Úpa v Trutnově asi na 25 centimetrech.

Před dnešním polednem hladiny Labe i Úpy klesly pod úroveň prvního povodňového stupně. První povodňový stupeň mělo dnes odpoledne již jen Labe pod přehradou Labská, a to kvůli zvýšenému odtoku z přehrady.

Silný vítr zastavil horní úsek kabinová lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. V provozu zůstal spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Vítr zastavil i lanovky z Janských Lázní na Černou horu a z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch. "Půjčovny koloběžek na Portáškách a ve Velké Úpě jsou dnes pro nepřízeň počasí zavřeny. Zavřen je i dětský park Kabinka a půjčovna na Černé hoře," uvedl SkiResort Černá hora - Pec. Ve Špindlerově Mlýně vítr zastavil lanovky na Pláně a Medvědín. Přes původní možnost obnovení provozu na Medvědín zůstaly dnes obě lanovky kvůli špatnému počasí mimo provoz.

Zdroj