Krok proti nebezpečným medvídkům: Vláda schválila dočasný zákaz HHC

před 2 měsíce 69

 ČTK

ČTK

Zákaz psychoaktivních látek HHC, HHC-O a THCP bude platit od 1. března 2024. Po středečním jednání vlády, která je zařadila na seznam návykových látek, to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že vládní rozhodnutí, které se dotýká společného evropského trhu, musí notifikovat Evropská komise, podle jeho odhadu to bude trvat deset až 20 dní.

OC Řepy, Makovského ulice v Praze, volně přístupný automat na HHC produkty.Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Přehrát Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 23 fotografií v galerii ›

OC Řepy, Makovského ulice v Praze, volně přístupný automat na HHC produkty. | Foto: Deník/Kateřina Husárová

Zákaz skončí podle Válka 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která substance označuje jako psychoaktivní látky a reguluje jejich prodej.

„Správné rozhodnutí, které jsme jako KDU-ČSL navrhovali již vloni v létě. Nyní musí nařízení notifikovat Evropská komise a poté jsme za ministerstvo zemědělství a SZPI (Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci) připraveni ihned plnit kontrolní roli,“ napsal na sociální síti X Výborný.

V červenci se vláda na zákazu neshodla, podpořila připravovanou novelu zákona, která psychoaktivní látky reguluje a zakazuje jejich prodej dětem.

Válek je přesvědčený, že do začátku příštího roku Sněmovna novelu, která je ve druhém čtení, stihne včas schválit a získá i podporu opozice. Dnes o její konečné podobě podle něj jednají poslanci ze zdravotního výboru.

Za prodej i držení HHC hrozí pokuty

Při příchodu na jednání vlády Výborný uvedl, že notifikace je s EK předjednaná a bude trvat deset až 20 dní. Až zákaz začne platit, bude trestný nejen prodej, ale i držení těchto látek v malém množství pro vlastní potřebu. Podle zákona se bude posuzovat jako přestupek a hrozit bude pokuta až 15 tisíc korun.

Podívejte se, jak se mění seznam zakázaných látek:

HHC, které plánuje vláda zakázat.

Otravy kvůli HHC: Ministerstvo mění seznam návykových látek. Co vše se zakáže

Z vyjádření ministrů při příchodu na jednání vyplývalo, že ve vládě nebyla na způsobu regulace látek, jimiž se v posledních týdnech přiotrávilo několik dětí, shoda. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) navrhovali opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které by podle nich umožnilo okamžité stažení látek z trhu. Podle Bartoše podobný zákaz ve Francii vedl k tomu, že vznikly těmto látkám podobné nové syntetické deriváty, na které se zákaz nevztahuje.

Látka HHC se vyrábí synteticky z kanabidiolu (CBD) nebo tetrahydrokanabinolu (THC). V malých koncentracích může tyto látky obsahovat i konopí včetně technického. „Byla u těchto látek stanovena výjimka pro případy, kdy jsou tyto látky obsaženy v rostlině technického konopí, technickém konopí, konopí extrakt a tinktura a přípravku z technického konopí v množství nižším než 0,3 procenta,“ uvádí materiál schválený vládou.

Přečtěte celý článek