Kroky vlády ke snížení cen benzínu a nafty vést nemusí, přiznávají koaliční poslanci

3 měsíce starý 85

„Jistotu snížení ceny nemáme, nežijeme v centrálně plánované ekonomice. Ale na straně státu příliš mnoho jiných cest, jak se snažit o to, aby poklesla ceny paliv, není,“ prohlásil na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně poslanec zabývající se ekonomickými tématy Jan Skopeček z ODS.

Podle něj je třeba spolehnout se na konkurenci na trhu. „Žádné snížení spotřební daně se nepromítne stoprocentně přímo do ceny, ale přesto věřím, že konkurence povede k tomu, že se snížení promítne v dominantním podílu,“ dodal Skopeček.

Poslanci na návrh vlády v úterý rozhodli, že dojde ke krátkodobému snížení spotřební daně na pohonné hmoty. A to o 1,5 koruny na litr od 1. června do 30. září 2022. Pokud k tomu přidáme ještě zrušení povinnosti přimíchávání biopaliv, což vláda také schválila, měla by podle ministerstva financí finální cena benzínu a nafty poklesnout o 3 až 3,5 koruny na litr.

S tím, že k tomu nemusí dojít, souhlasí i další poslanci. „Pokud budou jednat promptně obchodníci, tak by se to mohlo stát. Budeme to kontrolovat a případně se dozvíme, jestli bude někdo situaci zneužívat. Byla by veliká škoda, kdyby se v podnikatelském prostředí někdo choval takto nekorektně a zneužil snížení ve svůj prospěch,“ doplnil poslanec STAN Josef Bernard.

Podobně mluvil i jeho další koaliční kolega Tom Phillip. „Tak, jako si někteří mysleli, že nafta bude za 70 korun, tak se to nestalo. Už jen zásahem vlády ohledně kontroly marží se předešlo nezřízenému zdražování. A stejně si myslím, že tato opatření, jejíž dodržování budeme hlídat, postačí. A když ne, tak jistě přitvrdíme,“ řekl CNN Prima NEWS Phillip.

Jak a zda se snížení daní skutečně promítne, bude jasné až v červnu. Jde zatím pouze o první ze série pomoci, kterou vláda plánuje. Další formu by měla vláda představit už ve středu odpoledne. S největší pravděpodobností půjde o zvýšení slevy na dítě –⁠ tedy daňové zvýhodnění pro ty, kteří pracují a mají děti.

Zdroj