Kroky vlády povedou k dalšímu zdražování, shodli se zástupci opozice

6 měsíce starý 14

Opozice v principu souhlasí s vyšším zdaněním hazardu a alkoholu nebo s rušením dotací. Podle exministryně financí Schillerové by se ale neměly změny týkat resortů školství nebo dopravy.

„Tato vláda měla přijít s nějakým konkrétním programem na podporu hospodářského růstu. Toto sníží jenom HDP a zaškrtí celý ekonomický vývoj,“ reagovala po představení balíčku. Představené návrhy úprav penzí nelze podle ní nazvat reformou, protože chybí jakékoli výpočty, analýzy či legislativní podklady. 

Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) dodal, že návrhy vlády podle opozičního hnutí „odrbou“ důchodce a poškodí živnostníky. „Vyšší daně z příjmů povedou k větší optimalizaci a snížení kompenzací za emisní nesmysly, které tato vláda podpořila v EU,“ poznamenal.

Zásadní část úspor státu má tvořit omezení dotací. Podle Schillerové je otázkou, kde konkrétně se bude spořit, zda například ve školství nepůjde o investice na vysoké školy či výstavbu škol a školek, u dopravy na výstavbu infrastruktury či opravy mostů a železnic.

Nižší růst penzí je nepřijatelný, říká Okamura 

Podle předsedy SPD Tomio Okamury se vládní koalice rozhodla prudce zdražit životy českým občanům i firmám. Rozhodla se prý také potrestat pracující rodiny s dětmi, studenty a důchodce.

Za nepřijatelné označil například záměry změn důchodového systému, hlavně pomalejší valorizaci důchodů. O vládních návrzích proto chce mluvit hned v úvodu řádné schůze sněmovny, která začne v úterý odpoledne. Toto téma má v úmyslu zařadit jako mimořádný bod jednání. 

„Nelze čekat, až to (vláda) předloží na konci června. Je potřeba o tom mluvit,“ řekl Okamura. Vláda podle něj podvedla rodiny s dětmi například tím, že zdražuje kojeneckou stravu, protože ji přesouvá z desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty do nově zřizované dvanáctiprocentní sazby, nebo ruší školkovné.

„Vláda to způsobila neodpovědným hospodařením a tím, že nezvládla inflaci, ve které jsme jedni nejhorší v Evropě. Ani lživé výmluvy na Ukrajinu neobstojí. Snížit DPH na potraviny měli na nulu, tak jako v Polsku, kam budou Češi stejně dál jezdit nakupovat,“ uvedl předseda opozičního hnutí ve vysílání České televize. 

Připomněl, že SPD například navrhlo zdanění dividend vyplácených do zahraničí ze zisků v tuzemsku. Podle něj měla vláda také uskutečnit reformu exekucí, aby se lidem v exekuci vyplatilo mít zaměstnání za standardní mzdy.

Vládě vyčetl také zvyšování výdajů na obranu i na nákupy obranné techniky v zahraničí. Přičetl jí i odpovědnost za současnou vyšší inflaci. Nelíbí se mu ani vyšší DPH na pivo, které označil za český národní nápoj, nebo na služby, jako jsou opravy obuvi.

Zdroj