Krteček, chmel a sv. Václav: Tak se na internetu zvěčnili Češi

5 měsíce starý 120

Bohu trvalo stvořit svět sedm dní, fanoušci sociální sítě Reddit na to měli od tvůrců sítě vyhrazeny dny čtyři. Bylo jich přes šest milionů a každý z nich mohl před několika dny na virtuálním plátně zabarvit každých pět minut jeden pixel, ale to i ty už jednou vybarvené. Aby tedy vznikl kompaktní obrázek s jednou ideou, museli se mezi sebou domluvit, co má tedy cenu být „zvěčněno“.

Obraz „vesmíru“ se tak celé čtyři dny nestále proměňoval a komunity, které měly hodně členů, byly dobře organizované a uměly dobře vyjednávat s ostatními, měly větší šanci své dílo dokončit a zanechat ho na „věčné časy“. Některé skupiny měly samozřejmě smůlu, protože byly kvůli svému lehce pozměnitelnému nápisu terčem útoků, což se stalo například ČVUT (Českému vysokému učení technickému v Praze), které po opakovaném přepisování svého názvu na anglický vulgární výraz raději změnilo svůj název na CTU (Czech Technical University).

Na konečném plátně nechyběl například český Krteček, který v průběhu kreslení tloustl a hubl, Rembrandtův obraz Noční hlídka, oblíbené hry a národní symboly. „Malíři“ na něm také vyjádřili svůj postoj k současnému dění na Ukrajině. Podívejte se do galerie na vybrané obrázky a příklady toho, jak se měnily a proč.

(Pro snadnější procházení galerií klikněte na poslední fotku v náhledu ukazujícím počet dalších snímků. pozn. red.)

Celé plátno vytvořené fanoušky Redditu najdete zde:

Foto: Reddit, r/place 2022 (Mokai)

Zdroj