Krvavé superzatmění. Svět bude pozorovat unikátní Měsíc, na další šanci si lidé počkají

4 měsíce starý 72

Když se Měsíc, Země a Slunce dostanou do jedné přímky, ocitne se Měsíc v zemském stínu a nastává zatmění. Právě tento úkaz budou lidé moct pozorovat v úterý v Severní a Střední Americe, Asii, Austrálii, na tichomořských ostrovech a také v některých částech Jižní Ameriky.

Úplná zatmění Měsíce jsou někdy nazývána krvavými, a to kvůli jeho rudému zbarvení, které způsobuje zemská atmosféra. Ta totiž rozptyluje světlo ze Slunce a vrhá ho na Měsíc. „Čím více prachu nebo mraků je během zatmění v zemské atmosféře, tím červenější se Měsíc jeví,“ vysvětlují experti na stránkách NASA.

Zatmění by ve Spojených státech mělo být viditelné asi hodinu a půl. Měsíc vstoupí do vnější části zemského stínu ve 3:02 východního letního času, tedy v 9:02 středoevropského času. Úplné zatmění by pak mělo trvat od 5:17 do 6:42, respektive od 11:17, do 12:42.

Bude-li dobré počasí, mohli by lidé na Havaji a Aljašce během zatmění spatřit všechny jeho fáze. Na rozdíl od zatmění Slunce lze to měsíční bez problémů sledovat pouhým okem. Pro lepší pozorování je dobré použit dalekohled či teleskop. „Pokud chcete zatmění zaznamenat, použijte fotoaparát na stativu s expozicí alespoň několik sekund,“ říkají představitelé NASA podle webu nbcnews.com.

Další úplné zatmění Měsíce nastane podle NASA až 14. března 2025. Takzvané polostínové zatmění Měsíce, kdy na jeho povrch dopadne slabý vnější stín Země, nastane v květnu. V říjnu roku 2023 pak lidé budou moc pozorovat částečné zatmění.

Možnost spatřit úterní zatmění Měsíce ale budou mít i lidé z jiných částí světa, tudíž i z Evropy. „Mnoho organizací nabízí živé přenosy Můžete také navštívit stránku NASA Dial-a-Moon, kde najdete vizualizaci zatmění,“ uvádí NASA.

Zdroj