KSČM bude jednat s ANO o konci tolerance vlády. Rozhodne se během Velikonoc

3 měsíce starý 7

Výkonný výbor uložil předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi zahájit dohodovací řízení ohledně plnění uzavřené dohody o toleranci vlády. O další toleranci menšinového kabinetu ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat ústřední výbor strany. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. 

„Byli jsme velmi trpěliví, nikdo nemůže KSČM obviňovat z toho, že jsme nebyli solidní při vyjednávání s naším partnerem. Odpovědnost leží na vládní straně, nikoli na nás,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru.

„Premiér Andrej Babiš nám nasliboval hory doly, ale nic nesplnil,“ řekl podle televize CNN Prima News zdroj blízký vedení strany. „Vláda KSČM zneužila a odkopla,“ měl říci další zdroj. Ve vyjednávacím týmu komunistů bude předseda strany Vojtěch Filip, šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanec Stanislav Grospič.

Dále čtěte

ČTK

První stupeň se do škol vrátí 12. dubna, řekl Plaga. Ve školkách nebudou nutné roušky

Od pondělí 12. dubna by se měli do škol rotačně vrátit žáci 1. stupně, týkat by se to však nemuselo všech okresů. Vrátit by se měli také ...

číst článek »

„Nemáme stále sloučené pojišťovny, nemáme banku v rukou státu a peníze z vládní rozpočtové rezervy se přesunuly armádě, nikoliv na boj s covidem, což považuji za velmi diskutabilní,“ vyjmenoval tento týden Filip, co chce hnutí ANO vytknout.

Dlouhodobě kritizuje i přístup vlády k řešení epidemie koronaviru, žádá, aby byl decentralizovaný, více založený na rozhodování jednotlivých krajských hygienických stanic.

KSČM s hnutím ANO uzavřely dohodu o toleranci před třemi lety s důrazem na sedm priorit. Komunisté v ní žádali například trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů a ochranu přírodních zdrojů . Dohoda umožňuje komunistům přidat se v hlasování proti kabinetu ke stranám, které hlasování vyvolaly. Naplňování toleranční dohody komunisté s premiérem pravidelně hodnotí každý půlrok.

Zdroj