Kubek varuje před horší variantou, než je delta. Problém budou mít i země, kde je nyní klid

2 měsíce starý 67

„Naléhavost přeočkování může výrazně uspíšit vznik nějaké ještě závažnější mutace, než je delta,“ uvedl v Novém dni Milan Kubek s tím, že je potřeba se na svět dívat jako na celek.

„To, že se vyřeší situace v jedné zemi, neznamená, že máme vyhráno. Může se objevit mutace někde jinde a zavléct se do míst, kde si myslí, že v současnosti problém nemají. Problém nastane, pokud bude mezi lidmi kolovat stále tak velké množství viru,“ varoval lékař.

Už nemusí stačit 70 procent

Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň uvedl, že ani 70 procent proočkované populace už v Česku nemusí stačit k vytvoření kolektivní imunity. A to právě kvůli nakažlivějším mutacím.

„Bohužel tato hranice pro kolektivní imunitu platila pro původní variantu viru. Dnes dominuje nakažlivější varianta delta. Tam už se kolektivní míra proočkovanosti pro dosažení kolektivní imunity odhaduje okolo 85 až 90 procent,“ vysvětlil šéf ČLK s tím, že v praxi to znamená, že se naočkovat musí každý.

Lidé si podle něj musí uvědomit, že zatím se neočkují děti do 12 let, které je také potřeba započítat do populace. „I tyto děti virus přenášejí,“ varoval Kubek. Zároveň je podle něj potřeba vysvětlovat i mladým lidem, kteří mají pocit, že se jich covid bezprostředně netýká a na životě je neohrožuje, že se mají vakcinovat. A to například proto, aby chránili lidi, které mají rádi.

Očkování se totiž v posledních dnech v Česku zpomaluje. Lidé o něj už nejeví takový zájem a i k hranici 70 procent proočkované populace se země podle Kubka blíží hlemýždím tempem. „Jsme pod průměrem Evropské unie, co se týká počtu očkovaných. Naštěstí je ve vyšších věkových kategoriích, kde je větší riziko, míra proočkovanosti vyšší,“ podotkl.

Pro ženy, které chtějí otěhotnět, vakcína není problém

Zároveň vyvrátil mýty, že pro ženy, které chtějí otěhotnět, není očkování vhodné. „Není prokázána žádná vazba mezi vakcínou a schopností otěhotnět a mít zdravé dítě. To je naprostý nesmysl. Mám tři dcery a všechny jsem očkovat nechal,“ uvedl lékař ve vysílání CNN Prima NEWS Kubek.

Zároveň pochválil vznik pojízdných očkovacích center, po kterých už několik měsíců volal. Podle něj se nechají naočkovat lidé, kterým vakcinace nestála za cestu do očkovacího centra nebo k lékaři, a také lidé, kteří se tam nemají jak dostat.

Zdroj