Kuleba vyzval EU k poskytnutí systémů protivzdušné obrany a sankcím vůči Íránu

5 měsíce starý 28

foto Ilustrační foto - Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Kyjev - Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba dnes vyzval Evropskou unii k dalším dodávkám systémů protivzdušné obrany Ukrajině a sankcím vůči Íránu, který podle ukrajinských představitelů dodává Moskvě bezpilotní letouny. Ukrajinský ministr zahraničí tak učinil v době, kdy ruské síly podnikají další letecké údery na Kyjev a další místa země.

"Jsem pravděpodobně prvním ministrem zahraničí, který k radě ministrů zahraničí EU promluvil kvůli protileteckému poplachu z krytu," uvedl na twitteru Kuleba s tím, že unijní představitele požádal o další dodávky protivzdušné obrany a munice. "Vyzval jsem EU k uvalení sankcí na Írán za to, že dodává Rusku bezpilotní letouny," dodal.

Rusko dnes zaútočilo drony, které při zásahu cíle vybuchnou, a raketami na Kyjev a řadu bodů ukrajinské kritické infrastruktury. Ostřelování, výbuchy a hromadné výpadky elektřiny byly podle stanice BBC hlášeny ze Ternopilské, Chmelnycké, Vinnycké a Rivnenské oblasti, tedy ze západu Ukrajiny. Dnešní vzdušné útoky jsou co do rozsahu srovnatelné s údery z 10. října, které byly reakcí na exploze na Kerčském mostě.

Rusko podle Kyjeva využívá drony poskytnuté Teheránem k útokům na ukrajinská města. O jejich dodávkách informovaly i americké zpravodajské služby a Ukrajina kvůli dodávkám bezpilotních letounů vypověděla íránského velvyslance. Teherán však popírá, že by zásoboval Rusko těmito moderními stroji, které jsou zkonstruovány tak, aby samy sloužily k přímému útoku na cíl, při němž jsou zničeny.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských zemí řekl, že EU bude hledat konkrétní důkazy, zda Írán skutečně dodává ruské armádě drony využívané k útokům proti cílům na Ukrajině. Ministři by se podle něj naproti tomu měli na dnešní schůzce shodnout na uvalení sankcí proti činitelům odpovědným za tvrdé potlačování demonstrací proti íránskému režimu.

Zdroj