Kulhánek jednal s ruským velvyslancem. Přijde další odveta za Vrbětice?

1 měsíc starý 9

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se krátce po jmenování do funkce v 18 hodin setkal v Černínském paláci s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským. Na schůzce byl pouze on, neúčastnil se jí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kulhánek tak musel v nové funkci hned řešit kauzu kolem možného zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Zmejevskému Kulhánek tlumočil nespokojenost Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády v Moskvě i případné další české kroky.

Příjezd ruského velvyslance na ministerstvo zahraničí. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam Zprávy)

Kulhánek: Vztahy Česka a Ruska jsou ve složité etapě, ne vinou Česka

Česko-ruské vztahy vstoupily podle Kulhánka do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky. „Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery,“ řekl Kulhánek ve středu po uvedení do úřadu.

NATO se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi ČR a Ruskem. Ráno se uskuteční briefing pro velvyslance v členských státech NATO, zúčastní se jej i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Do konce týdne chce Koudelka o věci hovořit s některými protějšky v EU a NATO.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poznamenal, že prezident Miloš Zeman permanentně vládě vyjadřuje podporu v jejích krocích v kauze výbuchu ve Vrběticích. Zeman se při dnešním Kulhánkově jmenování ministrem k záležitosti nevyjádřil.

Zdroj