Kulhánek v Londýně jednal s protějškem Raabem

3 měsíce starý 14

Šéf české diplomacie podle sdělení Černínského paláce do Londýna přivezl i český pas britskému lordovi Alfredu Dubsovi, který se narodil v Praze a do Británie se dostal vpředvečer druhé světové války jako jedno z takzvaných Wintonových dětí.

Podle českého ministerstva zahraničí Kulhánek v Londýně zahájil "novou éru česko-britských vztahů po brexitu". S Raabem hovořil mimo jiné o spolupráci v oblasti bezpečnosti nebo vzdělávání a o vztazích Británie s Evropskou unií.

"Měl jsem skvělé setkání se svým drahým kolegou Dominikem Raabem, diskutovali jsme o spolupráci a vztazích v zahraniční politice. Měli bychom pokračovat v rozvoji silných vazeb mezi EU a Spojeným královstvím a mezi našimi dvěma zeměmi, což je způsob zajištění míru a prosperity v Evropě i mimo ni," napsal Kulhánek na twitteru.

"I s ohledem na historické kontakty nebo po silné podpoře Britů po Vrběticích je jasné, že Česko má za kanálem La Manche silného a stabilního partnera, na kterého se můžeme vždy spolehnout. Ostatně i v NATO zůstáváme s Británií na stejné palubě a potýkáme se s obdobnými výzvami. Naším úkolem je prohlubovat spolupráci na všech úrovních," řekl český ministr po jednání.

Ministři se podle české diplomacie dohodli na přípravě rámcové smlouvy o spolupráci a pravidelných konzultacích mezi oběma ministerstvy zahraničí. Hovořili také o připravované smlouvě o policejní spolupráci, která by umožnila snadnější výměnu informací a usnadnila boj s organizovaným zločinem. Ministr Kulhánek pozval svého kolegu na návštěvu České republiky, na okraj chystaného setkání ministrů zahraničí takzvané visegrádské čtyřky (V4; ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Británie, uvedlo české ministerstvo zahraničí. "Jsem moc rád, že se britský ministr Raab hlásí ke svým českým kořenům, a proto jsem mu daroval knihu o Plzni, kde pobýval jeho otec," řekl Kulhánek. Raabův otec z Československa pocházel.

Šéf české diplomacie přivezl do Londýna český pas Alfredu Dubsovi, který je prvním česko-britským členem Sněmovny lordů. Byl jedním z 669 převážně židovských dětí, které Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z Československa před transportem do koncentračních táborů.

Vystudovaný ekonom a bývalý poslanec Dubs se ve Sněmovně lordů zaměřuje na pomoc dětským uprchlíkům, lidská práva a také na posilování dobrých vztahů mezi ČR a Velkou Británií. "Bylo mi velkou ctí přivézt dnes český pas pro lorda Dubse, jehož celoživotní práce i toho, jak dokázal svůj osud přetavit do práce pro znevýhodněné, si velmi vážím," uvedl Kulhánek.

S lordem Kinnoullem, předsedou výboru pro EU ve Sněmovně lordů, jednal šéf české diplomacie o budoucnosti spolupráce EU a Británie, například o studentské mobilitě nebo o spolupráci v evropském sousedství. Společně také uctili padlé československé a britské piloty u památníku britského Královského letectva (RAF).

V Británii nyní žije přibližně 100.000 českých občanů, kteří se po brexitu musejí registrovat v systému pro občany EU, pokud chtějí v zemi setrvat. I proto byla v minulých měsících rozšířena konzulární služba a zastupitelský úřad v Londýně posílil své kapacity na výkon agendy sociálních věcí.

Zdroj