Kulturní pětka (5.-11. 2.): Depresivní děti touží po penězích i nezapomenutelná noc v dějinách popu

před 3 týdny 37

Deník FORUM 24 přináší pět kulturních tipů pro tento týden dle výběru Milana Tesaře. S námi nepřijdete o žádný dobrý film, seriál, výstavu nebo knihu.

Dokument

The Greatest Night in Pop

Na Netflixu se v těchto dnech objevil divácky velmi vděčný  dokument. Popisuje – s nadsázkou řečeno – logistikovu noční můru. To se takhle Michael Jackson spolu s Lionelem Richiem rozhodnou uvést v život nápad zpěváka Boba Geldofa nahrát písničku a výtěžek z prodeje singlu poslat hladovějící Africe. Vtip spočíval v tom, že aby to mělo smysl, musí takovou písničku nazpívat ty největší hvězdy světové pop music. Super nápad, ale dostaňte je na jedno místo. A vida, ono se to podařilo  – Bob Dylan, Paul Simon, Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Ray Charles, Tina Turner, Diana Ross, Cyndi Lauper a další odložili ega v šatně a během jediné noci roku 1985 nazpívali nesmrtelný song We Are the World.

Divadlo

Depresivní děti touží po penězích – Playroom: Sexy storytelling

Téma sexu devětkrát jinak.  Devět otevřeně intimních zpovědí, devět sexy anekdot v režii Jakuba Čermáka. Jednotliví členové uměleckého gangu (tak si říkají) se svěří se zábavnými i jímavými příběhy o svém kamarádství zničeném sexem, první (a jediné) návštěvě tantrické masáže, hře na doktora, placeném sexu či sexu jako platidlu nebo o tom, jak si prostě udělat šťastný a uspokojivý den. Jestli budou mít uspokojivý den i diváci, se poprvé přesvědčíme během premiéry 14. února. Proběhne jako obvykle ve Venuši ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3).

Depresivní děti touží po penězích – Playroom: Sexy storytelling FOTO: Venuše ve Švehlovce / se souhlasem

FOTO: Venuše ve Švehlovce / se souhlasem

Výstava

Formule 1, The Exhibition

Po úspěšné rezidenci v Madridu, kdy se výstava Formule 1 Exhibition stala v roce 2023 největší dočasnou výstavou v zemi, míří expozice do rakouského hlavního města. Znovu umožní nahlédnout do světa nejsledovanějšího motosportu prostřednictvím šesti speciálně navržených místností rozkládajících se na ploše tři tisíce metrů čtverečních. Zahajuje ji pohled do historie, následuje část věnovaná nejslavnějším jezdcům a legendárním závodům. Na ni navazuje sekce zaměřená na design, technologie a inovace a nakonec navštívíte továrnu vyrábějící monoposty. Výstava ve  vídeňském METAStadtu začíná ve chvíli, kdy dochází k šokujícímu přestupu sedminásobného mistra světa Lewise Hamiltona od Mercedesu, s nímž vyhrál šest titulů mistra světa, k Ferrari a k Formuli 1 se upírají zraky celého světa.  Tohle vám žádný markeťák nevymyslí. Tahle paráda potrvá až do 16. června.

Formule 1, The Exhibition FOTO: F1 Exhibition / se souhlasem

FOTO: F1 Exhibition / se souhlasem

Ilustrace

Máchův Máj od Míly Fürstové

Po Erbenově Kytici (2020) a Němcové Babičce (2021) se loni koncem zimy vrhla grafička a malířka Míla Fürstová (* 1975) na Máchův Máj. A teď je tu po Alšovi, Švabinském, Zrzavém, Toyen, Štýrském, Boudovi, Hamerovi a mnohých jiných další pokus o vizualizaci toho, co se ve skladbě samé skrývá za mottem „Dalekáť cesta má! / Marné volání!“ Výtvarnice žijící už po léta v Anglii zvolila za průběžný ilustrační symbol knihy tzv. Möbiovu pásku a spolu s jen několika základními variacemi motivů navodila na pozadí černých stran přeludné pocity kolotání života a smrti, lásky a erotiky, idyly a hororu. A to prý její grafiky vznikají docela prozaicky v bývalé prádelně!

Máchův Máj s ilustracemi od Míly Fürstové

Kniha

Věk hněvu: Dějiny přítomnosti

Odkud pramení hněv, který se šíří od Brazílie po Indii, od USA po Rusko, překračuje hranice náboženství i kultur a je rozšířen mezi chudými i bohatšími? Jaká logika vede k volbám autoritářů a politickému násilí? Jeden z nejvýznamnějších veřejných intelektuálů současnosti, indický spisovatel Pankádž Mišra, jenž byl v roce 2012 zařazen mezi nejvýznamnější světové myslitele podle časopisů Prospect a Foreign Policy, nás vrací ke kořenům kritiky modernity v Rousseauově kritice Voltaira. Fascinující esej provádí intelektuálními dobrodružstvími několika staletí a několika kontinentů a analyzuje kořeny nacionalismu a náboženského fundamentalismu.

Věk hněvu: Dějiny přítomnosti, Pankádž Mišra FOTO: Nakladatelství Karolinum

FOTO: Nakladatelství Karolinum

Přečtěte celý článek