Kuriózní zásahy hasičů: Kočkám v tísni pomáhali z bytu plného odpadků i hluboké šachty

1 týden starý 8

„Vaše kočka je naživu, právě jsme ji vytáhli z patnáct metrů hluboké šachty.“ Majitelka, která svého mazlíčka už oplakala, nevěřila svým uším, když jí volali liberečtí hasiči. Kočku postrádala už od počátku prosince. „Na tísňovou linku volal jeden z obyvatel čtvrti s tím, že slyší zoufalé mňoukání z hluboké díry. Naše jednotka dorazila na místo a jeden z hasičů se slanil do patnáct metrů hluboké šachty, kde skutečně na dně našel kočku, která nemohla ven,“ popisuje Jan Přerovský, mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

„Oznamovatel si vzpomněl, že jedna z obyvatelek čtvrti už delší čas hledá svou kočku a napadlo ho, že by to mohla být ona. Hasiči ji kontaktovali, ona urychleně dorazila na místo a pak už následovalo dojemné setkání,“ usmívá se Přerovský.

Hasiči majitelce předali vystresované zvíře zabalené v dece. „Žena měla obrovskou radost, už nedoufala, že kočku znovu uvidí. Příběhy se šťastným koncem mají i pro nás nevyčíslitelnou hodnotu, proto za tuto záchrannou akci patří našim klukům uznání a poděkování,“ dodává mluvčí hasičů.

Kočka v bytě plném odpadků

Nejde ale o jediný případ, kdy příslušníci integrovaného záchranného systému pomáhali zvířatům. Strážníci v České lípě museli odchytit kočku v bytě plném odpadků. Do paneláku na tamním sídlišti Sever je zavolal majitel bytu, který vystěhoval nájemníky s opravdu svérázným přístupem k úklidu.

„Podlaha prakticky celého bytu byla pokryta nejrůznějšími odpadky, jejichž vrstva byla místy až metr vysoká. Nepořádní nájemníci sice byt na nátlak majitele opustili, ale nechali v něm kočku, s jejímž odchytem si majitel nevěděl rady. Schovávala se a možností úkrytu měla opravdu hodně,“ popisuje mluvčí strážníků Eva Vlastníková.

Strážníci zveřejnili na sociálních sítích video, na němž kočku hledají. „Moment, kdy ji našli a odchytili, tam vidět není. Strážník, který hledání točil, musel mobil odložit, protože potřeboval obě ruce. Kočka nejevila příliš nadšení, že strážníky vidí,“ dodává mluvčí. Zvíře bylo podle strážníků v pořádku, skončilo v útulku v nedalekých Kozlech. „Do bytů plných nepořádku se občas dostaneme, něco podobného ale naši lidé už dlouho neviděli,“ podotýká Vlastníková.

Zdroj