KVÍZ: Atomkaše, mazivo, Sahara. Jak znáte armádní slang? K odvodu se zase může hodit

před 2 měsíce 93

Prezident Petr Pavel podpořil možnost zavedení administrativních odvodů do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu státu. Přestože okamžitě odmítl, že by to znamenalo znovuzavedení povinné vojenské služby, jak ji znaly generace mužů za prezidentů Gustáva Husáka, Václava Havla i mnohem dříve, veřejnost zbystřila.

Někdo se zalekl, jiný začal vzpomínat.

Obvykle bývá na co.

K nekonečným měsícům stráveným v uniformě vedle bezbřehé nudy, mnohých absurdních rozkazů a nezřídka i šikany patřil i originální slovník, kterým se mluvilo právě jen ve vojenském prostředí. Armádní slang.

„Vůli k znovuzavedení vojny by podmiňoval jeden klíčový fakt. Nesměla by vypadat tak, jak o ní vyprávějí naši otcové nebo dědové,“ říká historik Jiří Hlaváček z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, editor knihy Mezi pakárnou a službou vlasti.

Ohledně nudy, absurdit a šikany má jistě pravdu. Ohledně slangu již méně.

Je docela dobře možné, že pokud by se na vojnu znovu začalo chodit ve větším počtu, opět by ožily i výrazy, které nyní dělají dávno zapomenutý dojem. Možná se tedy vyplatí si je pro jistotu připomenout.

Zkuste to v následujícím kvízu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V české společnosti se vášnivě probírá výrok prezidenta Petra Pavla o podpoře možnosti zavedení administrativních odvodů do armády

Přečtěte celý článek