Kvůli sexuálnímu skandálu britská vláda zastavila peníze organizaci Oxfam

1 týden starý 6

Logi Oxfamu Foto: Profimedia.cz

Kvůli sexuálnímu skandálu britská vláda zastavila peníze organizaci Oxfam

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Oxfam nesmí žádat o žádné příspěvky na svou činnost až do doby, než se vyřeší nová obvinění týkající se mise v Kongu.

„Všechny organizace, které žádají o pomoc z rozpočtu, musí dodržovat vysoké standardy a zajistit, že lidé, s nimiž pracují, budou v bezpečí,” uvedlo ministerstvo. Nové informace podle něj zpochybnily, že Oxfam je těmto standardům schopen dostát.

Podle analytika BBC je nové obvinění další ránou pro pověst Oxfamu, kterou značně pošramotil už skandál z roku 2018. Tehdy interní vyšetřování ukázalo, že někteří pracovníci Oxfamu, kteří byli vysláni na Haiti po zemětřesení v roce 2010, hrubě porušili psaná i nepsaná pravidla.

Mimo jiné vyšlo najevo, že se stýkali s prostitutkami a v některých případech za sexuální služby platili penězi charity. Objevily se i případy šikany a zneužívání obětí katastrofy.

Po skandálu tisíce lidí zrušily své pravidelné příspěvky organizaci a financování jí na tři roky zablokovala i britská vláda. Oxfam podle BBC proto musel zredukovat výdaje o 16 milionů liber.

podpis
Zdroj