Kvůli sporu o bydlení zavraždil sousedy. Proč Čína fandila zabijákovi na útěku?

3 měsíce starý 22

Ťin-čung vtrhl 10. října ke svým sousedům v provincii Fu-ťien a po hádce zavraždil 70letého muže a jeho snahu. Další tři lidi zranil. Spáchal brutální zločin, ale přesto se mu ze strany čínské společnosti nedostalo opovržení. Ťin-čung podle řady lidí nebyl žádný zabiják, ale jen zoufalý muž, kterého nečinnost úřadů a politiků dohnala k vraždě.

Vrahovi na útěku bylo 55 let a po Číně se proslavil, když před lety zachránil topícího se chlapce a dva delfíny. Ťin-čung byl chudý zemědělec a se svou matkou žil dlouhé roky v chatrči. Když si chtěl v roce 2017 po jejím zboření postavit vlastní nový dům, začaly jeho nekonečné tahanice se sousedy a úřady.

Ačkoli dostal Ťin-čung od vlády povolení ke stavbě nového domu, sousedé opakovaně blokovali jeho snahu započít stavební práce. Během tří let se Ťin-čung snažil územní spor řešit s policií, úřady, vládou i médii. Nic ale nepomohlo.

Vraždy přinesl tajfun

Trpělivost zoufalého muže přetekla 10. října letošního roku, kdy se stal vrahem. Ten den nad jeho domem řádil tajfun, který z jeho střechy urval kus plechu. Letící fragment dolétl do zahrady sousedů. Ťin-čung se tehdy s majiteli pozemku dostal znovu do křížku. Hádka přerostla v potyčku, během které zemědělec dva ze svých sousedů z velkého domu zabil.

Příbuzní obětí odmítají, že by Ťin-čung čelil šikaně nebo že by jeho sousedé byli napojeni na politickou garnituru, jak někteří tvrdí. Žádali dopadení pachatele. A pátrací akce se rozběhla naplno.

Na útěku mu lidé fandili

Za Ťin-čunga se ale zejména na sociální síti Weibo (čínská obdoba Twitteru) postavil odboj, který mu přál, ať policii uprchne. Lidem bylo například divné, že úřady vypsaly odměnu 20 tisíc juanů (68 tisíc korun) za informaci vedoucí k vrahově dopadení, ale odměnu 50 tisíc juanů (170 tisíc korun) za důkaz o jeho smrti.

Uživatelé Weiba také začali studovat Ťin-čungův profil, kde dlouhé roky prosil úřady o pomoc a volal po spravedlnosti. „Neměla by vláda chránit běžné občany? Proč jsou bohatí a mocní tolik arogantní?“ napsal například. Zatímco kdysi o jeho příspěvky nikdo nejevil zájem, teď si je zpětně pročítají miliony lidí. Když to zjistily úřady, začaly některé z nich spolu s komentáři mazat.

„Strýčku, uteč. Doufám, že ještě dokážeš ve zbytku svého života najít štěstí,“ napsal jeden z uživatelů Weiba vzkaz pro vraha na útěku, jehož příběh zaujal i americkou CNN.

Jenže uživatelovo přání se nesplnilo. Policie Ťin-čunga po týdnu na útěku dopadla. Skrýval se v jeskyni. Ještě před tím, než padl do rukou zákona, spáchal hledaný zločinec sebevraždu.

Zdroj