Kvůli větru je ve třech krajích bez proudu asi 1300 domácností

1 měsíc starý 3

foto Energetici opravují vedení strhané stromy, které neodolaly silnému větru. Ilustrační foto.

České Budějovice - Kvůli následkům silného větru je v ČR bez proudu zhruba 1300 domácností, jimž dodává elektřinu firma E.ON. Nejvíc, 600, v Jihočeském kraji, další na Vysočině a ve Zlínském kraji. Energetici od rána poruchy opravují, většinu z nich pravděpodobně odstraní dopoledne. ČTK to dnes sdělil mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Poruchy vznikly kvůli silnému větru, větve a stromy popadaly do elektrického vedení. "V jižních Čechách je kvůli dvěma poruchám na vedení vysokého napětí omezeno zhruba 600 domácností na Jindřichohradecku v okolí Stráže nad Nežárkou. Jedná se o obce Dolní Lhota, Vydří, Hatín a Plavsko," uvedl Šperňák. Na Vysočině je bez elektřiny 229 míst v Opatově na Třebíčsku, ve Zlínském kraji 450 domácností v obcích Lopeník a Ludkovice.

V sobotu bylo kvůli silnému větru v Česku ráno skoro 30.000 domácností bez elektřiny, nejvíc poruch způsobily pády stromů na dráty vedení ve východních Čechách. V sobotu dopoledne evidovala společnost ČEZ Distribuce více než 27.000 domácností bez elektřiny. Bez proudu bylo dalších 1200 domácností na Vysočině a 400 na jižní Moravě, jimž poskytuje elektřinu E.ON. Vítr poškodil vedení a izolátory.

Zdroj