Kyjev se podle Lavrova odchýlil od původních bodů mírové dohody. Ukrajina to popírá

5 měsíce starý 132

Kyjev se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v novém návrhu mírové dohody odchýlil od bodů, na nichž se shodly před časem delegace obou zemí v Istanbulu. O vyjádření šéfa ruské diplomacie informovaly agentury Reuters a Interfax. Ukrajinský představitel Mychajlo Podoljak jeho komentář odmítl.

Moskva, Kyjev 17:37 7. dubna 2022

Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se mezitím nechal slyšet, že do jednání o ukončení války na Ukrajině musí být zapojena také jeho země. Ruský prezident Vladimir Putin při čtvrteční poradě s členy své bezpečnostní rady probíral průběh tažení na Ukrajině a také to, jak čelit „informační diverzi Kyjeva“ v podobě zpráv o zvěrstvech spáchaných ruskými vojáky v ukrajinském městě Buča.

„Ukrajina předložila vyjednávací skupině svůj návrh dohody, který vykazuje odklon od nejdůležitějších ustanovení zaznamenaných na schůzce 29. března v Istanbulu,“ cituje Lavrova agentura Interfax. 

Podle šéfa ruské diplomacie Ukrajinci v istanbulském dokumentu „jasně uvedli, že budoucí bezpečnostní záruky Ukrajiny se nevztahují na Krym a Sevastopol“, píše ruská tisková agentura s odkazem na ukrajinský poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014, a tamní město. V novém návrhu toto prohlášení chybí, tvrdí Lavrov.

OBRAZEM: Raketou přímo do trupu. Rusko zničilo největší nákladní letoun světa

Číst článek

Dále mimo jiné sdělil, že nový ukrajinský návrh předpokládá možnost pořádat vojenská cvičení na území Ukrajiny za účasti zahraničních kontingentů se souhlasem většiny zemí, které budou jejími bezpečnostními garanty, přičemž Rusko v této souvislosti není zmíněno. V istanbulském dokumentu se však podle něj hovoří o „souhlasu všech garantujících států, včetně Ruska“. 

Podle agentury Reuters Lavrov zároveň řekl, že Moskva bude navzdory „nepřijatelným“ prvkům v novém návrhu dohody pokračovat v rozhovorech a prosazovat své vlastní požadavky.

Kreml mezitím sdělil, že mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem nepostupují tak rychle, jak by si prý Rusko přálo. Obvinil zároveň Západ, že se snaží jednání mařit tím, že se zaměřuje na obvinění z válečných zločinů, které Moskva popírá, podotkl Reuters.

„Účastníci porady posoudili průběh pokračující speciální vojenské operce a také rozhovory mezi ruskou a ukrajinskou delegací. Zdůraznili také nezbytnost aktivních protiopatření proti informačním a dalším diverzím ukrajinské strany, jaká měla místo ve městě Buča,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS o čtvrteční jednání hlavy státu s členy bezpečnostní rady, včetně předsedy vlády, předsedů obou komor parlamentu, šéfa prezidentské kanceláře, ministrů vnitra, obrany a zahraničí, šéfů tajných služeb FSB a SVR.

Mírové vyjednávání nepřineslo žádný posun. Opět by se měly vytvořit humanitární koridory

Číst článek

Jeden z ukrajinských vyjednávačů a současně poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak komentář ruského ministra zahraničí odmítl. Agentuře Reuters řekl, že Lavrov není přímo zapojen do jednání a jeho výroky mají „čistě propagandistický význam“. 

Ministrova slova je podle něj zapotřebí vnímat ve světle ruských snah odvést pozornost světa od toho, co se stalo v ukrajinském městě Buča. Zprávy o vraždění civilistů v Buči během ruské okupace města vyvolaly rozhořčení u ukrajinských i západních představitelů.

Ukrajinští představitelé už dříve označili rozhovory za potřebné, ale zároveň řekli, nejsou ochotni se vzdát své suverenity a územní celistvosti, podotkl Reuters.

K mírovým rozhovorům mezi Ukrajinou a Ruskem se dnes vyjádřil rovněž lídr sousedního Běloruska, odkud část ruských vojsk na Ukrajinu 24. února zaútočila. „Nelze uzavírat žádné separátní dohody za zády Běloruska,“ řekl podle běloruské státní agentury BelTA. „Jelikož jste nás do toho zatáhli - hlavní západní země - pozice Běloruska musí být přirozeně při těchto jednáních vyslyšena,“ sdělil autoritářský vůdce a spojenec Kremlu.

Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej podle Reuters prohlásil, že Lukašenko se musí účastnit finálního jednání.

ČTK

Zdroj