Kyjev uvažuje také o odvolání náčelníka generálního štábu, píše web

před 3 měsíce 88

foto Ilustrační foto - Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj v Kyjevě 24. února 2023.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvažuje kromě výměny hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného také odvolání náčelníka generálního štábu Serhije Šaptaly, napsal dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje ve vládních kruzích. O možnosti odvolání Zalužného spekulují některá média už řadu dní. Zelenskyj o víkendu připustil v rozhovoru v italské televizi RAI, že uvažuje o výměně několika vysoce postavených činitelů, a to nejen v armádě.

"Šaptala také opustí generální štáb. U všech ostatních je to nejisté," řekl jeden z vysoce postavených nejmenovaných zdrojů ukrajinského webu. "Ke všem těmto událostem (výměna Zalužného a Šaptaly) může dojít v polovině týdne," dodal jiný zdroj. Ukrajinska pravda se odvolává na zdroje v prezidentově týmu i ve vojenských kruzích, podle nichž pokračují konzultace o změnách ve velení armády.

Zalužnyj se k možnosti svého odvolání dosud veřejně nevyjádřil. Na svém facebookovém účtu dnes gratuloval Šaptalovi k narozeninám. "Bude to pro nás ještě hodně těžké, ale rozhodně se nikdy nebudeme stydět," napsal generál, který dále vyjádřil vděk za to, že Šaptala stojí při něm "v životě i během války".

Zelenskyj o víkendu italské televizi řekl, že zvažuje výměnu vícero lidí ve vedení země. "Je potřeba reset, mám na mysli výměnu některých státních činitelů, a to nejenom v armádě. Přemýšlím o této výměně. Je to otázka pro celé vedení země," uvedl prezident podle agentury Reuters.

Řada médií v poslední době psala o údajném konfliktu mezi Zelenským a Zalužným. Podle agentury AP napětí mezi těmito dvěma činiteli narůstalo po letní neúspěšné protiofenzivě a v době, kdy se země potýká s nedostatkem munice, vojáků a řeší otázku další mobilizace. Ta je prý jednou z oblastí neshod.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Zalužnyj se na Ukrajině těší velké podpoře. Obdiv Ukrajinců si vysloužil za velení armádě na začátku ruské invaze, kdy Ukrajinci odrazili ruské pozemní tažení na Kyjev a posléze znovu dobyli zpět velké části Rusy okupovaného ukrajinského území na severu, severovýchodě a jihovýchodě Ukrajiny.

Přečtěte celý článek