Kyjevem otřáslo několik explozí, podle úřadů útočily ruské drony

5 měsíce starý 56

foto Kouř stoupající nad ulicí v Kyjevě po útoku ruských dronů na ukrajinskou metropoli, 17. října 2022.

Kyjev - Centrem ukrajinského hlavního města Kyjeva otřásly další dvě exploze, uvedl na sociální platformě telegram starosta Vitalij Kličko. Další výbuchy hlásí rovněž agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Podle Klička a tiskových agentur už dříve ráno zahřměly v centru metropole výbuchy. Útoky měly na svědomí ruské bezpilotní letouny, sdělil Kličko i šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Ukrajinská metropole byla spolu s dalšímu ukrajinskými městy přesně před týdnem cílem masivních ruských útoků.

Rusko minulé pondělí v ranní dopravní špičce pomocí raket, střel dlouhého doletu, letectva i dronů masivně zaútočilo na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu. Při úderech zahynulo nejméně 19 lidí a přes sto jich bylo zraněných. V menších rozsahu útoky pokračovaly ráno v úterý 11. října. Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších útoků vůči Ukrajině od prvních týdnů ruské invaze.

Rusko udeřilo na infrastrukturu v Dněpropetrovské a Sumské oblasti, hlásí úřady

Ruský raketový útok zasáhl v Dněpropetrovské oblasti na východě Ukrajiny objekt energetické infrastruktury a na místě vypukl rozsáhlý požár. S odvoláním na šéfa oblastní správy Valentyna Rezničenka o tom dnes informovala ukrajinská média. Ruské invazní síly podle nich brzy ráno podnikly vzdušné útoky také na severoukrajinskou Sumskou oblast, kde zasáhly objekty kritické infrastruktury.

Ruská armáda celou noc útočila na Dněpropetrovskou oblast raketami Grad a těžkým dělostřelectvem, píše agentura Ukrinform. "Naše protivzdušná obrana tři nepřátelské rakety zničila. Jedna raketa zasáhla objekt energetické infrastruktury. Je tam silný požár. Na místě pracují všechny služby," uvedl Rezničenko na platformě telegram.

Agentura Unian mezitím informovala, že v Sumské oblasti jsou v důsledku ruského útoku zraněni lidé, bližší informace zatím nejsou k dispozici. Podle šéfa oblastní správy Dmytra Žyvyckého rakety zasáhly oblast u města Romny. "Raketový úder na zařízení kritické infrastruktury po páté hodině ranní. Jsou tam ranění," napsal Žyvyckyj na telegramu.

Zdroj