Kyjevem otřásly exploze, podle kanceláře prezidenta útočily drony Ruska

5 měsíce starý 40

foto Ilustrační foto - Ukrajinští policisté dokumentují následky ruského ostřelování Kyjeva, 10. října 2022.

Kyjev - Centrem Kyjeva dnes ráno otřásly dvě exploze. Na telegramu to oznámil starosta metropole Vitalij Kličko, několik výbuchů hlásili také svědci agentur Reuters a AFP. Útoky měly na svědomí bezpilotní letouny Ruska, uvedl následně Kličko i šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.Ukrajinská metropole byla spolu s dalšímu ukrajinskými městy přesně před týdnem cílem masivních ruských útoků.

Krátce před prvním výbuchem se Kyjevem rozezněly poplašné sirény. Kličko na sociálních sítích informoval o explozích v kyjevské Ševčenkivské čtvrti v centru města. Tam podle něj drony, které při zásahu cíle vybuchnou, způsobily požár v nerezidenční budově a poškodily obytné domy. Na místě zasahují hasiči a záchranáři.

"Informace o obětech se ujasňují," napsal Kličko.

Novináři agentury AFP zaznamenali tři exploze v 6:35, 6:45 a 6:58 místního času (5:35, 5:45 a 5:58 SELČ).

"Metropoli napadly kamikadze drony," napsal na telegramu Jermak. Informace o původů útoků nelze nezávisle ověřit.

Rusko minulé pondělí v ranní dopravní špičce pomocí raket, střel dlouhého doletu, letectva i dronů masivně zaútočilo na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu. Při úderech zahynulo nejméně 19 lidí a přes sto jich bylo zraněných. V menších rozsahu útoky pokračovaly ráno v úterý 11. října. Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších útoků vůči Ukrajině od prvních týdnů ruské invaze.

Zdroj