Látka „proti krvácení“ z krevet nadchla Ukrajince. Ve válce už zachránila tisíce životů

2 měsíce starý 36

„Dostáváme velmi často pozitivní zpětnou vazbu od lidí, kteří obvazy používají,“ uvedla pro BBC Iryna Rybinkinová z NHS. Podle ní si Ukrajinci speciální lékárničky nesmírně pochvalují. „Říkají nám: ‚Víte, kolik ta vaše lékárnička zachránila životů?‘“ dodala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Úspěšný protiútok Ukrajinců u Bachmutu. Rusy tam nečeká nic dobrého, hodnotí situaci odborníci

Rybinkinová opustila svou práci v anglickém Brightonu, aby pomáhala ukrajinským zdravotníkům v první linii. Sama už obvazy pro zastavení krvácení několikrát použila. „Nasadíte škrtidlo a pak se pokusíte zastavit krvácení zabalením rány. Naše charita Smart Medical Aid (Ukrajincům) poskytla už asi 110 tisíc obvazů,“ řekla britská lékařka a dobrovolnice.

Speciální obvazy vyrábí společnost Nonwovenn v Somersetu. Jsou součástí lékárniček, které firma posílá ukrajinské armádě. „Náš tým je spoluautorem pozoruhodného britského příběhu. Zachraňujeme životy ukrajinských vojáků a civilistů, kteří se ocitli v nejhorším evropském konfliktu od druhé světové války,“ sdělil šéf Nonwovenn David Lamb.

Jak už bylo řečeno, nedílnou součástí obvazů je látka chitosan. Jde o polysacharid, který je obsažen ve vnějších kostrách korýšů. Extrahuje se například z krunýřů krevet. Když přijde do kontaktu s krví, tak nabobtná, čímž perfektně poslouží jako sraženina.

Obvazy s chitosanem používá i britská a americká armáda. Ukrajinci s těmito obvazy získali první zkušenosti již v roce 2014, kdy vypukla válka na východě země s proruskými separatisty podporovanými Moskvou.

Zdroj