Laureáty Chalupeckého ceny zajímají ženské práce, developerismus i videohry

před 1 týden 43

před 53 mminutami|Zdroj:

ČTK

Letošními laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou audiovizuální umělec a fotograf Oskar Helcel, výtvarnice Judita Levitnerová a umělecký No Fun Kolektiv. Ocenění na poli českého současného výtvarného umění nebylo letos limitováno věkovou hranicí pětatřiceti let. Společná výstava oceněných se uskuteční na podzim v Moravské galerii v Brně.

„Ocenění umělci a umělkyně se pohybují v hodně široké škále výrazových prostředků od textilní tvorby až třeba po počítačové hry. Myslím, že společným tématem je, že umělcům není jedno, co se kolem nás děje, a výrazným uměleckým hlasem se vyjadřují k tématům naší doby. Ať už je to třeba gentrifikace městského prostoru, developerismus, takzvaná ženská práce nebo herní prostředí a jeho stereotypy,“ uvedla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Chalupeckého cena vyhlašovala dříve pět finalistů, z nichž vzešel jeden laureát. Už několik let ale z iniciativy umělců není vyhlašován jeden vítěz, oceněnými jsou už finalisté. Jejich počet se letos snížil na tři umělce či umělecké kolektivy. Padlo rovněž věkové omezení pětatřiceti let.

V případě Oskara Helcela porota ocenila jeho politický a kritický postoj k architektuře a její interpretaci. „Jeho zaměření na to, jak nové architektonické přístupy rozdělují společnost prostřednictvím privilegií, je mimořádně zajímavé. Má silný cit pro filmový jazyk a ve svém střihu a instalacích zároveň ukazuje jeho složitost a mnohovrstevnatost,“ stojí ve zdůvodnění.

Oskar Helcel: It’s Buildable, performativní videoesej, snímek z videa, 2020

Judita Levitnerová se ve své práci vrací k tradici, řemeslu i otázce problematiky ženských prací. Její práce s textilem je kreativní a promyšlená. Podle porotců přímo odkazuje na období českého informelu, ze kterého čerpá autentický přístup k dílu. V tvorbě ale neopomíjí ani aspekty, jako jsou ekologie, nadměrná spotřeba textilu nebo neetické pracovní podmínky. Svá textilní díla umísťuje do veřejného prostoru, kde ve způsobu instalace využívá svůj smysl pro hravost.

Judita Levitnerová: Pod Sluncem měsíce, instalace v Kině Art, Brno, 2023

No Fun Kolektiv je umělecký a výzkumný queer videoherní kolektiv působící v kontextu střední a východní Evropy. Svými aktivitami a tvorbou nabourává stereotypy počítačových her. Porota vyzdvihla jejich schopnost vnášet digitální technologie do sociálního kontextu.

No Fun Kolektiv: Taky mám rád umění, videohra pro dva hráče, 2022

K rukám poroty bylo doručeno celkem 128 portfolií, dosud nejvyšší počet v historii udělování ceny. Odborná porota ocenila vysokou kvalitu prací, které zahrnovaly širokou škálu postupů s přesahem z výtvarného umění do divadla, filmu, řemesla, designu a hudby.

Letos kromě spolupráce na realizaci a vystavení nového díla a související kurátorské, produkční, finanční a propagační podpory získají laureáti také celoroční stipendium.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. Cílem ocenění nesoucího jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa je upozorňovat na tvůrčí, originální a aktuální počiny v současném výtvarném a vizuálním umění a otevřít jej širší veřejnosti.

Přečtěte celý článek