Lavrov má nový cíl války na Ukrajině. Tentokrát je to ukončení dominance USA na světě

5 měsíce starý 131

„Naše speciální vojenská operace je navržena tak, aby skoncovala s bezohlednou expanzí a směřováním k úplné dominanci Spojených států na mezinárodní scéně, a pod nimi i zbytku západních zemí,“ uvedl Lavrov.

Jeho slova zaznívají v době, kdy se Moskvě nedaří uskutečnit původní plán bleskově obsadit Kyjev a pod původním heslem „demilitarizovat a denacifikovat” Ukrajinu tam dosadit loutkovou vládu.

Ruská vojska se od hlavního města stáhla a přesouvají se na východ a jih Ukrajiny. Očekává se prudká ofenziva na Donbase.

Lavrov za situace, kdy ruská vojska okupují značnou část Ukrajiny a padly jim za oběť tisíce ukrajinských civilistů, začal hovořit o akcích Washingtonu, které hrubě porušují mezinárodní právo.

Západ po zahájení invaze uvalil na Rusko sankce a dodává napadené zemi zbraně.

Západ je po invazi na Ukrajinu rozhořčený, diví se Lavrov

Lavrov také upozornil, že se postoj Spojených států a jejich spojenců vůči Rusku po invazi na Ukrajinu změnil.

Podle ruského ministra zahraničí se jedná o politiku, která odráží „rozhořčený, a dokonce poněkud zuřivý postoj“, který Západ proti Rusku zaujal.

Tuto politiku podle Lavrova částečně určuje i Ukrajina, ze které se stal „odrazový můstek pro konečné potlačení Ruska a jeho podřízenost globálnímu systému, který Západ budoval“.

„Rusko se svou historií a svými tradicemi nikdy nebude zaujímat podřízené postavení. Členy mezinárodního společenství můžeme být pouze za rovnocenných podmínek nedělitelné bezpečnosti,“ dodal Lavrov.

Rusko vojensky napadlo sousední Ukrajinu 24. února s původně proklamovaným cílem zemi „demilitarizovat a denacifikovat”.

Podle prezidenta Vladimira Putina bylo Rusko donuceno ochránit Rusy na Donbasu, kteří měli být osm let vystavení šikaně a genocidě ze strany kyjevského režimu, ačkoliv k tomuto tvrzení Kreml nepřinesl jediný důkaz kromě poukazování na zákon prosazující ukrajinštinu na úkor ruštiny.

Pravděpodobné plány Moskvy naznačuje komentář nedávno publikovaný státní agenturou RIA Novosti s názvem „Co by mělo Rusko udělat s Ukrajinou“, v němž se otevřeně píše o tom, že Ukrajina nesmí existovat a že její obyvatelstvo musí být kolektivně potrestáno za odklon od Ruska.

Zdroj