Lavrov navštíví Latinskou Ameriku, v ruském parlamentu očerňoval Západ

před 2 měsíce 67

foto Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během svého projevu ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, v Moskvě 14. února 2024.

Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov příští týden navštíví země Latinské Ameriky, mimo jiné se v Brazílii zúčastní jednání ministrů zahraničí zemí skupiny G20. Podle agentury TASS to uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Lavrov dnes zároveň vystoupil ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, kde obvinil Západ, že Rusku hází diplomatické klacky pod nohy.

"Vždy najdeme východisko z těch plánů, které Západ prosazuje v zájmu uštědřit Rusku 'strategickou porážku'," citovala šéfa ruské diplomacie agentura TASS. Lavrov hovořil i o tom, nakolik západní země ztížily ruskou konzulární pomoc a diplomatickou práci skrze "nepřátelská opatření" včetně vyhoštění diplomatů.

Vztah Západu a Ruska se výrazně zhoršil po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu téměř před dvěma roky. Spory provází sankce a hromadné - a vzájemné - vyhošťování diplomatů.

Rusko svou pozornost proto obrací na jiné globální regiony a utužilo své vztahy s Čínou či Severní Koreou a také se snaží o rozšíření vlivu v Africe. V rozvoj bilaterálních vztahů Moskva doufá i v Latinské Americe.

Lavrov v rámci své cesty do tohoto regionu nejprve 19. února zavítá na Kubu. V karibské zemi ovládané komunistickou stranou se setká s prezidentem Miguelem Díazem-Canelem a ministrem zahraničí Brunem Rodríguezem. V úterý se Lavrov přesune do Venezuely, kde bude jednat s autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem i tamní diplomacií.

Dva dny pak Lavrov stráví na jednání ministrů zahraničí G20 v Riu de Janeiro, které je přípravou na podzimní summit lídrů G20. Očekává se, že na podzimním summitu skupiny nejvyšší ruský diplomat opět zastoupí ruského prezidenta Vladimira Putina, který vynechal i dvě předchozí vrcholná setkání v Indii a Indonésii. Důvodem bylo jak válečné tažení Ruska na Ukrajině, tak související zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v souvislosti s jeho rolí při zavlečení ukrajinských dětí do Ruska.

Brazilské úřady už loni v prosinci uvedly, že ruskému prezidentovi nezaručí, že nebude zadržen, pokud přijede na summit zemí skupiny G20. Brazílie je členem ICC.

Přečtěte celý článek