Lavrov: Rusko nepoužije na Ukrajině jaderné zbraně

5 měsíce starý 156

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: ČTK/AP

Rusko nenasadí na Ukrajině jaderné zbraně, řekl v úterý indické televizi India Today ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Současně potvrdil, že na Ukrajině začala nová fáze války.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: ČTK/AP

Lavrov: Rusko nepoužije na Ukrajině jaderné zbraně

Na dotaz, zda Rusko nenasadí jaderné zbraně, odpověděl Lavrov slovy: „Mluví se jen o konvenčních zbraních.“

Podle něj o možném použití jaderných zbraní hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Než budeme vážně diskutovat o tom, co říká prezident Zelenskyj, je nutné pochopit, jestli tomu člověku a jeho partě lze věřit. Je to těžké. Výrazně mění svůj názor v diametrálně odlišných směrech,“ řekl Lavrov, aniž by to nějak doložil.

Bylo to ovšem Rusko, které uvedlo do zvýšené pohotovosti své jaderné zbraně a ruský zástupce v OSN mluvil o jaderné odpovědi na „provokaci NATO”.

Cílem je osvobození samozvaných lidových republik

Lavrov také zopakoval, že Rusko neplánuje svrhnout kyjevskou vládu. K cíli operace uvedl: „Jak bylo oznámeno dříve, operce na východě Ukrajiny má za cíl od úplného počátku zcela osvobodit Doněckou a Luhanskou republiku. A tato operace bude pokračovat. Začíná další fáze této operace a jsem si jist, že to bude velmi důležitý moment pro celou zvláštní operaci.“

Rusko však několikrát měnilo důvody pro operaci, původně uvádělo, že chce osvobodit Ukrajince od nacistické vlády. Jindy zase uvádělo, že jde o to zabránit Ukrajině ve vstupu do NATO, aby nemohlo přibližovat své zbraně k jeho hranicím.

Tentokrát Lavrov řekl, že hrozil ukrajinský útok na samozvané lidové republiky na východě Ukrajiny: „Ukrajinská armáda značně zesílila ostřelování republiky v rozporu se všemi režimy příměří. V reakci na jejich žádost nám nezbylo nic jiného, než je uznat, podepsat s nimi dohodu o vzájemné pomoci a vyslat své vojenské síly v rámci operace na ochranu jejich životů.“

podpis
Zdroj