Lavrov vyhrožuje Západu. Na výročí invaze na Ukrajinu si získáme pozornost světa, říká

1 měsíc starý 19

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | FOTO: U.S. Department of State from United States, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Na konci února tomu bude již rok, co ruská armáda zaútočila na Ukrajinu. Výročí začátku války, která je Vladimirem Putinem stále prezentována jako „speciální vojenská operace“, má světu připomenout něco, čím Rusko upoutá pozornost na sebe. Nekonkrétní informaci prezentoval ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

Moskva chce podle deníku New York Post připravit akci, která „přebije“ protiválečné protesty, které se na 24. února chystají v některých evropských státech.

Dále čtěte

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Chcete pochopit, co se děje v Rusku? Nesmíte minout tyto knihy

číst článek »

„Naše diplomacie udělá vše pro to, aby se ukázalo, že protiruské sabaty plánované na konec února a jakoby načasované na výročí speciální vojenské operace, a to jak v New Yorku, tak na dalších místech, na kterých nyní Západ aktivně pracuje společně s kyjevským režimem, nejsou jediné akce, které si získají pozornost světa,“ sdělil šéf ruské diplomacie v rozhovoru pro státní televizi Rossija 24.

Hned po zveřejnění Lavrovových slov se začalo spekulovat, co může Rusko chystat. Jako první se nabízí útok taktickými jadernými zbraněmi na území Ukrajiny. Nejenže o něm mnohokrát hovořili vysoce postavení ruští politici, ale obavy z něj mají i zahraniční zpravodajci. Ti ale zároveň upozorňují, že na použití atomových zbraní by patrně tvrdě zareagovalo NATO, a to si údajně nepřeje ani sám Putin.

Ve hře je i mohutné posílení ruské armády o nové brance. Těch by chtěl šéf Kremlu vyslat údajně až půl milionu. „Nepodceňujeme našeho nepřítele. Oficiálně oznámili 300 000, ale když vidíme vojáky na hranicích, podle našich odhadů je to mnohem více,“ reagoval na tuto informaci ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Dále čtěte

Gérard Depardieu a Vladimir Putin. (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Úřad ruského prezidenta)

Depardieu se ohledně ruské války kroutí jako had. Je prý nesmyslná, ale viníka neoznačil

číst článek »

Putin mezitím přirovnal dnešní boj proti Ukrajině a jejím západním spojencům k vítězství Ruska nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. V projevu u příležitosti 80 let výročí bitvy u Stalingradu také Německo kritizoval za poskytnutí tanků Leopard 2 Ukrajině, zemi označil za součást kolektivní agrese Západu. „My nepošleme k jejich hranicím naše tanky, ale máme čím odpovědět a použitím obrněných vozidel to neskončí. To by měl každý pochopit,“ řekl ruský vůdce.

Ministr zahraničí Lavrov také sdělil, že Rusko pracuje na dokumentech, které mají dokázat přímou účast Spojených států amerických na sabotáži plynovodu Nord Stream. Již před časem navíc šéf ruské diplomacie vyzval USA k omluvě.

„Pokud si naši západní partneři uvědomí své chyby a vyjádří svou připravenost vrátit se k projednávání dokumentů, které jsme navrhli, myslím, že to bude pozitivní skutečnost,“ řekl Lavrov.

Zdroj