Předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová se na podzim vzdá funkce. Chce se plně soustředit na svou kandidaturu v prezidentských volbách, které se ve Francii uskuteční v roce 2022, napsala ve čtvrtek agentura AFP.

Paříž 22:31 1. dubna 2021

Francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová | Zdroj: Reuters

„S šancí na vítězství (v prezidentských volbách), která nikdy nebyla tak vysoká jako dnes, se musím stát kandidátkou všech, kteří chtějí vést národní boj,“ uvedla Le Penová v rozhovoru s listem L'Incorrect, se kterým je spojována její neteř Marion Maréchalová.

Da Vinciho Mona Lisa či Tizianova Žena se zrcadlem. Louvre zpřístupnil kompletní sbírky online

Číst článek

Volební kongres RN bude na začátku července v Perpignanu, Le Penová na něm ještě do čela strany bude kandidovat, protože pro prezidentské volby potřebuje stranickou nominaci. Poté se postu vzdá, aby mohla být „kandidátkou pro všechny Francouze“. Ve funkci předsedy ji pak pravděpodobně nahradí stranická dvojka Jordan Bardella, pětadvacetiletý poslanec Evropského parlamentu.

Marine Le Penová se pozice dočasně vzdala také v roce 2017, když v prezidentských volbách postoupila do druhého kola. V tom ji suverénně porazil Emmanuel Macron, když získal prakticky dvojnásobek hlasů Le Penové. Její strana v té době působila pod názvem Národní fronta.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Le Penová skončí v čele Národního sdružení. Chce se soustředit na prezidentskou kandidaturu

  2. Nymburk v Zaragoze padl, přesto si ve čtvrtfinále basketbalové Ligy mistrů zahraje

  3. Party byla myšlená jako aprílový vtip, dav nakonec musí rozhánět policie. Sešlo se na ni 5000 lidí

  4. Česko míří na chvost Evropské unie. S pokusem o urychlení dodávek vakcín v Bruselu neuspělo

  5. Konvalinka: Teplo a slunce koronaviru nesvědčí. I tak dodržujte všechna doporučení, prosím

  6. Příspěvek Izolačka hlášení kontaktů nezlepšil. Podle Svrčinové Češi dál přiznávají průměrně jedno setkání

Aktuální témata

Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme