Ledovec Marmolada v Dolomitech roztaje do dvaceti let, odhaduje studie

1 měsíc starý 9

„Křehká rovnováha ve vysokohorských ledovcových prostředích byla přemožena postupem globálního oteplování,“ uvádí studie. Odtávání alpských ledovců v Itálii se podle ní výrazně zrychlilo od konce 80. let minulého století. Zpráva nabídla 12 návrhů, jak čelit klimatickým změnám a vyzvala vládu, aby začala rychle jednat, píše agentura ANSA.

Legambiente je italská nezisková organizace založená v roce 1980. Zaměřuje se na klimatické změny, biodiverzitu nebo obnovitelné zdroje energie. Každý rok vydává zprávu o stavu životního prostředí v Itálii.

Ledové město

Tající led na Marmoladě čas od času odhalí nějaké svědectví o dobách první svétové války: mrtvého vojáka, sklady potravin, noclehárny sbité z dřevěných trámů, zbraně nebo osobní věci.

Ledovec se totiž za války stal místem unikátní stavby. Rakouští vojáci v něm vykopali labyrint ledových tunelů. Odhaduje se, že se nacházely až v hloubce padesáti metrů. Vojáci se spustili dolů trhlinami a vydlabali dvanáct kilometrů chodeb, které tvořily legendární ledové město. Italskému vojsku se ho nikdy dobít nepovedlo a v roce 1917 se stáhlo.

Zdroj