Legenda mezi tyčemi Schmeichel slaví 60. Vychoval i dalšího úspěšného brankáře

2 týdny starý 10

 Reuters

"Velký Dán", jak byl tento populární blonďatý dánský obr přezdíván, byl v 90. letech považován za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů na světě. Svá nejlepší fotbalová léta prožil v Manchesteru United.

Jeho syn Kasper Schmeichel je také fotbalovým brankářem. V dubnu 2022 byl uveden do Síně slávy anglické Premier League.

Peter Schmeichels malým Kasperem:

Schmeichel se narodil v Dánsku polskému otci a dánské matce.První fotbalový zápas hrál již v osmi letech. Působil v klubech Hvidovre a Brøndby Kodaň, odkud v roce 1991 přestoupil do Manchesteru United.

Schmeichel prožil svá nejlepší fotbalová léta v Manchesteru United, s nímž ve své poslední sezoně v roce 1999 vybojoval anglický titul, prvenství v národním poháru a vítězství v Lize mistrů.

Pak se s anglickým velkoklubem po osmi letech rozloučil a odešel do Sportingu Lisabon. Poté krátce působil také v Aston Ville a v Manchesteru City, kde v květnu 2003 kvůli vleklým zdravotním problémům svou kariéru ukončil.

Tento mistr Evropy z roku 1992 je také národním rekordmanem v počtu reprezentačních zápasů - na kontě jich má 129 (v jednom dokonce zaznamenal gól), třikrát byl vyhlášen dánským fotbalistou roku, dvakrát nejlepším brankářem světa a v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků o nejlepšího gólmana století skončil na sedmém místě.

Po konci fotbalové kariéry byl komentátorem v médiích a investorem. Vedle  syna má i dceru

Zdroj