Lék na rakovinu by mohl být dostupný dříve. S vývojem pomohl i covid, tvrdí vědci

5 měsíce starý 83

„Pandemie koronaviru nám pomohla urychlit výzkum vakcín,“ uvedli zakladatelé BioNTechu a manželé Ugur Sahin a Ozlem Tureciová. Díky tomu si v této oblasti slibují pokroky. Informují o tom zahraniční weby včetně BBC.

I když se zdráhají tvrdit, že našli lék na rakovinu, dosáhli prý významných průlomů. „Mohlo by se stát, že vakcína bude k dostání před rokem 2030,“ uvedl Sahin na otázku, kdy by se vakcíny proti rakovině mohly dostat k pacientům, píše web Mirror.

Velký vzorek

„Na velkém množství lidí jsme se naučili, jak imunitní systém reaguje na mRNA. Máme za sebou řadu průlomových objevů a budeme na nich dále pracovat,“ dovysvětlili vědci. Výzkum mRNA vakcíny proti rakovině společnosti BioNTech začal ale už před pandemií.

„Každý krok, každý pacient, kterého léčíme v našich studiích rakoviny, nám pomáhá zjistit více o tom, proti čemu stojíme a jak to řešit,“ řekl profesor Tureci, hlavní lékař společnosti BioNTech. Vše ale může mít ještě jiný vývoj.

A opatrnost je podle BBC na místě. Mnoho nadějných pokusů s rakovinou totiž končí neúspěchem. Může trvat několik let, než se dozvíme, zda léčba rakoviny tlustého střeva, melanomu a dalších typů nádorů, kterou BioNTech nabízí, skutečně splní očekávání.

Zdroj