Lékaři propustili prezidenta z nemocnice. Byl v ní den, podle Hradu kvůli kontrole vyživovací sondy

5 měsíce starý 44

Prezident Miloš Zeman byl v pátek krátce po 10. hodině propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde byl od čtvrtka podle Hradu na plánované návštěvě. Pavilon B opustil podle zpravodajky České tiskové kanceláře na vozíku, z něhož za pomocí ochranné služby před budovou nastoupil do přistaveného automobilu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman po propuštění z nemocnice odjel na zámek v Lánech.

Aktualizujeme Praha 10:21 19. 8. 2022(Aktualizováno: 11:01 19. 8. 2022)

Miloš Zeman | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman do nemocnice nastoupil ve čtvrtek dopoledne. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté řekl, že Zeman je v nemocnici na plánované kontrole vyživovací sondy a následně bude z nemocnice propuštěn. Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích kvůli riziku podvýživy loni na podzim, bude podle něj přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku.

Problematický způsob výkonu prezidentských pravomocí se Zemanem skončí, doufá právník Kuklík

Číst článek

Prezident byl loni na podzim v nemocnici 48 dní. Panovaly tehdy pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti. Nynější hospitalizace byla podle Hradu a nemocnice jen krátkodobá, příští týden má Zeman pracovní program.

Všechny zdravotní testy, které Zeman absolvoval při kontrole v nemocnici, byly uspokojivé, uvedl Ovčáček. „Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,“ sdělil ve čtvrtek.

Podzimní hospitalizace

Zeman v červenci řekl, že ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu se tak nestalo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

ČTK

Zdroj