Lékaři varují před dětskými popáleninami. Kde číhá největší nebezpečí a kdy volat záchranku?

před 4 týdny 46

Hrnec s rozpáleným olejem na sebe strhlo před pár dny batole na Berounsku. Policisté na místě okamžitě věděli, po čem sáhnout. Použili speciální gel na popáleniny a až do přistání vrtulníku chlapce utěšovali. „V první chvíli funguje adrenalin. Jsme na to oba vycvičení. Potom mě odvedl kolega do vozidla, kde člověk neudrží slzy,“ popsal těžký zásah policista Petr Zima.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prodavač měl okrádat přes rok pražské uzenářství. Stal se z něj milionář, majitel musel zavřít

Obecně se nejvíce popálenin u dětí stává v kuchyni. Domácí prostředí je rizikovější, rodiče tam totiž častokrát nejsou tak obezřetní. Až 61 procent popáleninových úrazů je způsobených horkou vodou a párou, 24 procent plamenem. Nejméně časté jsou úrazy elektrickým proudem.

„Maminka si někam odběhne, nepodívá se. Kdo má děti, ví, jak jsou živé, jak se během vteřiny otočí a něco provedou. Jediná prevence je prostě hlídání,“ popsal přednosta Kliniky popáleninové medicíny vinohradské nemocnice Robert Zajíček. „Když už se popálíte nebo opaříte, je nejdůležitější postižená místa zchladit, a to studenou, ale ne ledovou vodou, a poté ideálně zavolat na tísňovou linku,“ sdělila mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková.

U dětí jsou časté a nebezpečné kontaktní popáleniny, způsobené dotekem s horkou plochou. Nejčastěji je to u kamen, krbů, ploten a žehliček. „Jedno z největších rizik v domácnosti jsou ubrusy. To dítko, když se začne stavět na nohy, má tendenci se všeho chytat. Ve chvíli, kdy je tam horká polévka, tak je to velice lehký způsob, aby se popálilo,“ uvedl mluvčí pražských záchranářů Karel Kirs.

S těžkými popáleninami se v Česku lze léčit jen na třech místech, a to v Praze, Brně a Ostravě. „Těch úrazů je relativně hodně, naštěstí jsou tak malé, že stačí jen jejich ošetření na chirurgických ambulancích,“ řekl Zajíček. Někteří rodiče často váhají, jestli s dítětem do nemocnice jet, nebo ne. Pokud se u dítěte objeví i puchýře, lepší je vždy do nemocnice zajet nebo volat záchranku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Připrav si rypáček, psal prostitutce a dal jí drogy. Žena zemřela, muž z Děčína jde do vězení

Přečtěte celý článek