Lékaři ze svaté Anny v Brně se ohradili proti kritice ivermektinu

1 měsíc starý 10

foto Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala 4. března 2021 distribuovat lék ivermektin, který podává při léčení covidu-19. Na snímku jsou zásilky léku určené k převozu.

Brno - Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se ohradili proti tvrzení, že léčba covidu-19 ivermektinem představuje experimentální léčbu. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská to dnes uvedla v prohlášení podepsaném lékaři. Zároveň ale varují před neuváženým použitím léku ivermektin, zvlášť pokud je určen primárně k veterinárním účelům.

Svatoanenská nemocnice použila ivermektin už od listopadu u 30 pacientů, u většiny se stav podle Lipovské po podání ivermektinu spolu s další léčbou zlepšil natolik, že mohli jít domů. Nemocnice proto po domluvě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nakoupila na počátku března z vlastních zdrojů 10.000 balení léku huvemec, který obsahuje látku ivermektin. Zhruba půlku už rozdělila desítkám dalších nemocnic, které o lék projevily zájem.

O víkendu se kriticky k ivermektinu vyjářil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že ho nelze používat plošně, může být spojený s poškozením orgánů a sám by si ho nevzal. Kritika na ivermektin se objevila i ve Fakultní nemocnici Brno, druhé městské fakultní nemocnici. Podle Lipovské kvůli různým spekulacím vzniklo prohlášení, pod kterým je podepsaná přednostka kardioangiologické kliniky svatoanenské nemocnice Lenka Špinarová, emeritní přednosta Jiří Vítovec, primář kliniky Michal Rezek, náměstek pro vědu a výzkum Jan Krejčí a primář interny Jindřich Olšovský. "Důrazně se ohrazují proti tvrzení, že léčba ivermektinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií," uvedla Lipovská.

Podle ní se tým lékařů rozhodl použít ivermektin na základě pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC a na podkladu dat z mnoha menších klinických a epidemiologických studií. "Lék měl z těchto dostupných zdrojů velmi příznivé reference, co se týče efektivity i bezpečnosti. Jedná se o lék registrovaný k humánnímu použití dovezený formou mimořádného dovozu v ČR neregistrovaného léku," uvedla Lipovská.

Podle ní existuje stanovisko amerického Národního institutu zdraví která se problematikou užití ivermektinu zabývala. "Konstatuje se tam, že v současné době neexistují jasné argumenty pro ani proti použití ivermektinu v léčbě nemoci covid-19," zdůraznila Lipovská.

Zdroj